У Національному банку України оголосили про зміну облікової ставки - вона становитиме до 8% річних замість зберігання на чинному рівні в 7,5%.
Джерело: НБУ
За словами керівника регуляторного органу Кирила Шевченка, рішення прямо пов’язане з інфляційним тиском. Передбачається повернення відповідних показників інфляції до 5% цільових на 2022 рік.
Цьогоріч вперше облікову ставку підіймали у березні.
“В умовах суттєвішого посилення фундаментального інфляційного тиску це є необхідним для повернення інфляції до цілі 5% у 2022 році та утримання під контролем інфляційних очікувань”, - наголосив посадовець.
В НБУ уточнили, що за підсумками першого півріччя інфляція опинилася за межами цільового діапазону в 5%. Водночас відхилення стало набагато більшим, ніж передбачалося раніше - на це вплинути тимчасові та фундаментальні, стійкі фактори.
Станом на червень 2021 року споживча інфляція залишилася на рівні 9%% - аналогічно до попереднього місяця. Вона була вищою за квітневий прогноз експертів регулятора.
“З одного боку, така динаміка значною мірою зумовлювалася тимчасовими факторами – зростанням світових цін на продовольство та енергоресурси. З іншого, – суттєвіше посилився фундаментальний інфляційний тиск. Так, базова інфляція у червні пришвидшилася до 7,3% р/р та помітно перевищила квітневий прогноз (6,8% р/р) насамперед через збереження високого споживчого попиту та зростання виробничих витрат підприємств, у тому числі на оплату праці”, - наголосили в НБУ.
Передбачається, що інфляційні показники найближчим часом перетнуть межу в 10%, однак вже наприкінці року стануть повільнішими. До цільових 5% показники повернуться у другому півріччі-2022.
Нацбанк погіршив прогноз інфляції на 2021 рік до 9,6% з попередніх 8%. Уповільнення інфляції зумовлять врожай, а також корегування цін на енергоносії на глобальному ринку.
“Національний банк залишив прогноз зростання реального ВВП незмінним – на рівні близько 4% у 2021–2023 роках. Стійкий споживчий попит та сприятливі умови зовнішньої торгівлі компенсують втрати економіки України через посилення карантину взимку та навесні. Зважаючи на це, Національний банк зберіг прогноз зростання реального ВВП у 2021 році на рівні 3,8%. Надалі економіка зростатиме на близько 4,0% щороку. Крім високого приватного споживання, цьому сприятимуть значний попит на товари українського експорту, а також пожвавлення інвестиційної діяльності підприємств”, - додали у відомстві.
Читайте також:
Рахункова палата повідомила про провал плану витрат держбюджету;
Міненерго анонсувало підвищення тарифів на електроенергію з 1 серпня;
У Зеленського анонсували програму економічного відновлення після коронакризи.