Новим президентом Ірану став Масуд Пезешкіан. Що про нього відомо
Категорія
Політика
Дата публікації

Новим президентом Ірану став Масуд Пезешкіан. Що про нього відомо

Масуд Пезешкіан
Джерело:  Reuters

Політик-реформатор Масуд Пезешкіан переміг у другому турі президентських виборів в Ірані 5 липня проти ультраконсервативного кандидата Саїда Джалілі і стане дев'ятим президентом Ісламської Республіки Іран.

Головні тези:

  • Пезешкіан відомий своєю відкритістю до переговорів із Заходом та критикою політики Ісламської республіки.
  • Перемога Пезешкіана може призвести до зниження напруги у відносинах Ірану з іншими країнами, а також до соціальної лібералізації в країні.
  • Очікується, що новий президент сприятиме зменшенню напруги через переговори зі світовими державами та відновленню ядерної угоди.

За Масуда Пезешкіана проголосували 16,3 млн виборців

Колишній міністр охорони здоров'я Пезешкіан протягом останніх 16 років представляв в іранському парламенті провінцію Західний Азербайджан, де більшість населення становлять етнічні азербайджанці.

Попри понад 20 років у політиці, Пезешкіан не стикався зі звинуваченнями в корупції і не був причетний до політичних скандалів.

У першому турі президентських виборів в Ірані 28 червня Пезешкіан лідирував серед чотирьох кандидатів, отримавши 42,5% голосів виборців, а вже 5 липня набрав 53,6%.

Зазначається, що виборці в Ірані прийшли на виборчі дільниці у другому турі виборів, щоб обрати наступника покійного президента Ебрагіма Раїсі, який загинув у травневій аварії гелікоптера разом із міністром закордонних справ та іншими посадовими особами.

Двома претендентами були 58-річний Саїд Джалілі — прихильник жорсткої лінії, колишній учасник переговорів із Заходом щодо спірної ядерної програми Ірану, і 69-річний Пезешкіан — кардіохірург і політик-реформатор, який був міністром охорони здоров'я з 2001 по 2005 рік.

Що відомо про нового президента Ірану

Масуд Пезешкіан народився в іранському місті Махабад у провінції Західний Азербайджан, де більшість населення становлять курди, тому вільно розмовляє курдською та азербайджанською мовами.

Він отримав освіту лікаря і Пезешкіан пішов на фронт під час ірано-іракської війни 1980-88 років, щоб воювати і служити медиком. Після закінчення участі у бойових діях він спеціалізувався на кардіохірургії.

69-річний Пезешкіан також працював в академічних колах, очолюючи Тебрізський університет медичних наук із 1994 по 1999 рік.

Масуд Пезешкіан

Невдовзі після закінчення роботи в університеті Пезешкіан пішов у політику, переїхав у 2000 році в Тегеран, де отримав посаду заступника міністра охорони здоров'я в уряді тодішнього президента Мохаммада Хатамі.

У 2001 році Хатамі призначив Пезешкіана міністром охорони здоров'я. Через два роки парламент безуспішно намагався оголосити імпічмент Пезешкіану. Серед його недоліків критики називали погану кадрову політику та нераціональне використанням позики Світового банку.

У 2008 році, через три роки після відходу з уряду, Пезешкіан балотувався до парламенту і посів перше місце у виборчому окрузі в Тебрізі. Він обирався п'ять разів поспіль на чотирирічні терміни.

Пезешкіан часто читає Коран і є експертом з "Нахджул Балага" − збірки проповідей і висловлювань, які приписують першому шиїтському імаму Алі. Книга посідає особливе місце серед шиїтів в Ірані.

Колишній міністр охорони здоров'я критикував політику Ісламської республіки щодо примусового носіння хіджабу, попереджаючи у 2023 році, що це лише заохочує людей до ненависті до релігії.

Він висловив відкритість до переговорів із Заходом і в минулому критикував скандування, спрямовані проти інших країн, зокрема США.

Але Пезешкіан також виступав на підтримку принципів Ісламської республіки і наполягав на необхідності дотримуватися політики, викладеної Верховним лідером Аятолою Алі Хаменеї — діяча, яка підтримав Владіміра Путіна у його війні проти України.

На думку політологів, перемога Пезешкіана може сприяти прагматичній зовнішній політиці та зменшенню напруги через переговори з великими державами щодо відновлення ядерної угоди 2015 року, а також покращити перспективи соціальної лібералізації та політичного плюралізму в Ірані.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?