П’ять довгих років боротьби та бюрократичної тяганини закінчилися тріумфальною перемогою — українську річку Почайну нарешті почали діставати з бетонного колектора. Вже наступного року мешканці та гості української столиці отримають рекреаційну зону на березі історичної водойми, у якій, за словами істориків, відбувалося хрещення Русі. Кому та як вдалося врятувати річку, яка зникла з мапи Києва ще у 1930-х роках, читайте в матеріалі.
Джерело: "Хмарочос"
Історія порятунку річки Почайна
Першою боротися за річку почала активіст Анабелла Моріна у 2016 році, рятуючи місцевість від забудовників на користь парку. Остання випадково натрапила на "технічне" озеро Йорданське поряд з домом. На його березі любили відпочивати місцеві мешканці, однак водойму планували засипати, оскільки хотіли звести на її місці автосалон. Моріна зразу ж з'ясувала, що Йорданське утворилось з колишньої річки Почайни і почала боротися за те, аби в літописної водойми з’явилося майбутнє, а озеро не чіпали.
"Потрібна була велика мрія, яка зможе об’єднати навколо себе людей з різними інтересами. Ми з друзями-архітекторами запропонувала відродити історичну річку і розбити навколо неї красивий парк. Для мене це стало місією", - зізнається Анабелла Моріна.
Спільно з іншими активістами колишня журналістка створила проєкт і концепцію. Окрім того, вони почали просувати ідею у КМДА. Моріна робила все можливе, що згуртувати спільноту, а також підготувала петицію.
Кульмінаційним моментом був захист річки від ухвалення Київрадою детального плану території (ДПТ) у 2016 році, який би остаточно поховав річку разом з потенційним парком. Три місяці поспіль активістка щодня приходила під стіни Київради, щоб цього не допустити. В результаті ДПТ все-таки змінили з урахуванням збереження річки Почайни - у Київраді аплодували рішенню стоячи.
Фото — hmarochos.kiev.ua
"У 2017 році ділянка річкового русла набула статусу рекреаційної зони, а за кілька місяців був проведений Всеукраїнський конкурс на створення парку Почайна. Авторами концепції нового парку стала команда архітекторів із NEXT SPACE architectural team — Валентин Уваров, Віталій Ткач і Дмитро Казаков. Парк займатиме 10 гектарів вздовж річки Почайна до затоки Вовкувата між проспектом Степана Бандери та вулицею Електриків", - пише видання.
Варто звернути увагу на те, що українських проєктувальників консультували інженери з Сеула, які ревіталізували річку Чон-гі-чун (Cheong Gye Chun), заховану під хайвеєм. Останні наполегливо радили розбити план робіт на частини і втілювати їх поетапно - українцям ця рекомендація сподобалася.
"Якби в нас було все необхідне фінансування, то роботи зайняли би рік-півтора, а оскільки зараз виділено кошти лише на першу чергу будівництва, і то весь час намагаються щось відкусити, то, напевно, це буде років зо три", — пояснює Моріна.
Фото — hmarochos.kiev.ua
За її словами, першу чергу будівництва планують завершити навесні 2022 року. Вона також додала, що наразі річку звільняють з бетону, формують русло, розчищають берег і прокладаються доріжки. Навесні планують висадити дерева та кущі замість чагарників.
Читайте також:
Це питання виживання — українців попередили про нові проблеми з водою
Екоактивісти на Харківщині дістали 65 тонн сміття з річки Уди
У Криму пересохла річка Сарису