Потужні вибухи поблизу ЗАЕС. Експерти МАГАТЕ б'ють на сполох
Категорія
Україна
Дата публікації

Потужні вибухи поблизу ЗАЕС. Експерти МАГАТЕ б'ють на сполох

ЗАЕС
Джерело:  МАГАТЕ

Експерти МАГАТЕ, які зараз перебувають на Запорізькій АЕС, окупованій РФ, повідомили, що протягом останнього тижня щодня чули вибухи. Один з них увечері минулої п’ятниці, ймовірно, стався поблизу самої станції.

МАГАТЕ фіксує вибухи поблизу ЗАЕС

Експерти МАГАТЕ цього тижня чули потужні вибухи на Запорізькій атомній електростанції, яка тимчасово окупована російськими терористами.

Про це повідомляє пресслужба Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ ).

Як зазначають експерти, їм не вдалося остаточно визначити походження та місце вибухів, за винятком того, що пролунав вчора, 22 лютого.

За даними працівників ЗАЕС, сильний вибух був частиною "польових навчань" окупантів. Пошкоджень станції та постраждалих не було.

Я, як і раніше, глибоко стурбований ситуацією з ядерною безпекою на найбільшій атомній електростанції в Європі, розташованій на передовій в Україні. У звітах наших експертів йдеться про можливі бойові дії неподалік від станції. Я ще раз закликаю всі сторони суворо дотримуватися п’яти конкретних принципів захисту АЕС і уникати будь-яких нападів або військової діяльності, які можуть загрожувати ядерній безпеці та безпеці

Рафаель Гроссі

Рафаель Гроссі

Генеральний директор МАГАТЕ

Ситуація на окупованій росіянами ЗАЕС

Запорізька АЕС — найбільша в Європі атомна електростанція — була окупована російськими загарбниками на початку повномасштабного вторгнення. Інтервенти розмістили на території ЗАЕС військову техніку. За весь час окупації станція кілька разів вимикалася від енергосистем України.

Нещодавно станцію відвідали експерти МАГАТЕ, які час від часу проводять ротації. Минулого разу росіяни не пустили МАГАТЕ в реакторні зали на ЗАЕС.

Від початку окупації на Запорізькій АЕС сталося вже не менше 8 повних блекаутів. Такі інциденти можуть загрожувати ядерній та радіаційній безпеці не лише Україні, але й іншим державам, – зазначили в "Енергоатомі".

Також нещодавно в МАГАТЕ заявили, що виявили нові мінування на території Запорізької АЕС.

7 лютого гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі вже вчетверте відвідав Запорізьку АЕС. Там він перевірив ситуацію з персоналом і не лише.

А днями Запорізька атомна електростанція втратила зв’язок з останньою резервною зовнішньою лінією електроживлення.

Категорія
Україна
Дата публікації

Україна не отримала від Литви тисячі обіцяних дронів. У чому причина

Прапор Литви
Джерело:  LRT

Тисячі обіцяних Литвою Україні безпілотників досі залишаються на складах, хоча мали надійти ще наприкінці 2024 року.  

Головні тези:

  • Бюрократія та складні процедури перешкоджають передачі тисяч обіцяних дронів від Литви Україні.
  • Для передачі безпілотників Україні необхідно виконати 6 кроків, що затримує процес.
  • Литовське оборонне керівництво зазначає, що обіцяні безпілотники будуть доставлені в Україну найближчим часом.
  • Ситуація з передачею дронів Україні викликає необхідність перегляду системи постачання зброї.

Чому Литва досі не передала Україні тисячі обіцяних дронів

Зазначається, що литовські політики заявляють, що у затримках винна бюрократія.

У нас є інформація, що ми доставили безпілотники — деякі в жовтні, деякі в листопаді, і ми поки не маємо інформації, що дрони вже в Україні, — пояснює керівник компанії-виробника дронів RSI Europe Томас Мілашаускас.

За словами представників інших компаній-виробників, вони також не отримали підтвердження, що безпілотники були передані Україні.

Литва досі не передала Україні тисячі обіцяних дронів
Військовий ЗСУ

За словами ексміністра оборони Литви Лаурінаса Кашчюнаса, затримки відбуваються через бюрократію.

Він пояснює, що для передачі цих безпілотників Україні необхідно виконання 6 кроків.

Бюрократія така, що є склади, оборонне агентство має це формально передати армії, уряд має прийняти рішення передати це Україні, потім Україна має це транспортувати. Це означає, що ви повинні рухатися якомога швидше під час кожного кроку, — зазначає Кашчюнас.

Він підкреслив, що такий механізм цілком логічний, однак затримка в одному місці зупиняє увесь процес.

Тим часом Мілашаускас наголошує, що поки зброя лежить на складах — Україна зазнає втрат, які могли б бути меншими.

Шкода очевидна — в Україні не вистачає безпілотників, мільйонний дефіцит, і якщо безпілотників немає в руках солдатів, значить, вони втрачені — Україна несе більші втрати, ніж мала б, — підкреслив Мілашаускас.

Що кажуть в оборонному керівництві Литви

Як наголосив голова Комітету національної безпеки і оборони Ґедрімас Єглінскас, ситуація з передачею безпілотників Україні має спонукати до перегляду всієї системи постачання.

Водночас у Міністерстві оборони Литви запевнили, що закуплені безпілотники найближчим часом будуть доставлені в Україну.

Там стверджують, що бюрократичний ланцюг уже скорочують — відповідну постанову уряд ухвалив цього тижня.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?