Глава Кремля Володимир Путін стверджує, що Росія продовжить транзит газу через Україну в рамках чинного 5-річного контракту. Ніяких гарантій на 10-15 років, як вимагає президент України Володимир Зеленський, він не дає.
Джерело: інтерв'ю Путіна
Як відомо, контракт на транзит російського газу через Україну був підписаний в кінці 2019 року. Він діє до 2024 року з можливістю пролонгації і на умовах, що "Газпром" буде щорічно прокачувати по 40 млрд кубів газу і повністю оплачувати транзит цього обсягу, навіть якщо фактичне прокачування буде менше.
"Росія," Газпром "підписали контракт на п'ять років на прокачку певного обсягу російського природного газу нашим споживачам в Європі через територію України. Незважаючи на всякі складності сьогоднішнього дня, Росія взяла на себе певні зобов'язання в рамках цього контракту і, безумовно, буде повністю їх виконувати ", - заявляє Путін.
Він також дає зрозуміти, що питання запуску "Північного потоку-2" закрите і з офіційним Києвом російська сторона його обговорювати не збирається. Путін категорично виступив проти обговорення газового питання й в "нормандському форматі", як запропонував Зеленський.
"Нормандський формат, інші формати подібного роду - це політичні майданчики для обговорення ситуації на південному сході України. Це нічого не має спільного з такими комерційними проектами, як "Північний потік", "Північний потік - 2", або транзит нашого газу через територію Україна ", - підкреслив Путін.
Німеччина готує компенсацію Україні за Північний потік-2
Як відомо, команди канцлерки Німеччини Ангели Меркель і американського лідера Джо Байдена вже до серпня хочуть укласти угоду щодо компенсації Україні втрат після запуску газопроводу Північний потік-2.
У Німеччині розглядають кілька варіантів допомоги Україні. Вони стосуються:
допомоги в енергетичній сфері;
вкладень мільярдів в ремонт зношеної газотранспортної мережі України;
пропозицій співпраці Берліна і Києва в області виробництва водню.
Сама Меркель стверджує, що має намір домагатися збереження транзиту російського газу через Україну. За її словами, Берлін серйозно сприймає побоювання Києва щодо "Північного потоку-2", але зазначає, що питання запуску газопроводу вирішено і осуду не підлягає.
Коротко про будівництво Північного потоку 2
Газопровід Північний потік - 2, по якому Путін планує щорічно постачати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини, побудували вже майже повністю - його планують добудувати вже в серпні і запустити в 2021 році.
Європа хоч офіційно і відмовилася від російського газопроводу, але вже змирилася з його запуском.
Кремль стверджує, що Росія не припинить транзит свого газу через територію України після запуску газопроводу "Північний потік-2".
Німеччина обіцяє компенсацію Україні за втрати після запуску ПП-2.
Але Зеленський вимагає гарантій щодо збереження енергетичної безпеки на 10-15 років.