Верховна Рада у четвер, 3 червня, оприлюднила деталі нового законопроєкту президента Володимира Зеленського, який передбачує створення так званого реєстру олігархів України.
Джерело: сайт парламенту
Згідно з деталями законопроєкту, статус олігарха визначатимуть одразу 4 різні критерії:
особа - учасник політичних процесів;
особа має вплив на медіа;
особа виступає кінцевим бенефіціарним власником суб’єкту, що має монопольне становище на українському ринку;
загальна вартість активів цього бізнесмена перевищує мільйон прожиткових мінімумів працездатних громадян на 1 січня відповідного року.
Згадана вартість активів оцінюватиметься сукупно за розмірами активів особи та суб'єктів господарювання, де вона виступає бенефіціаром. Водночас у вартості активів не будуть враховані медіа-активи.
Також у законопроєкті згадується низка посад, до однієї з яких має належати персона, щоб брати участь у політичному житті. Це:
президент;
спікер парламенту;
перший заступник чи заступник спікера:
народний депутат;
прем’єр-міністр;
перший віцепрем’єр-міністр;
міністр (чи його перший заступник і заступник);
голова іншого центрального органу виконавчої влади, який не належить до Кабміну;
керівник Служби безпеки;
генпрокурор;
голова Нацбанку.
Також під цю категорію підпадають особи, пов’язані з усіма згаданими вище, або ж посадовці у керівних органах політичних партії чи ті, хто фінансував політичні партії, агітацію, проведення мітингів чи демонстрації з політичними гаслами.
Вплив особи на медіа оцінюється через володіння певними активами у ЗМІ, володінням їх у минулому та подальшу втрату.
Рішення про офіційне визнання олігархом ухвалюватимуть на рівні Ради національної безпеки та оборони, а підставу подаватиме уряд, представники РНБО, НБУ, СБУ, Антимонопольного комітету.
Підтверджений статус певної особи заноситимуть у спеціальний реєстр олігархів. Перш за все занесеним у список заборонять брати участь у приватизації, а також робити внесок у діяльність політичних партій.
Такі особи мають на регулярній основі подавати декларації про майно й доходи, а в разі неподання на них чекатиме дисциплінарна чи політична відповідальність.
Читайте також:
Рада підтримала заборону одноразових пластикових пакетів в Україні;
Рада попередньо підтримала спрощення оформлення паспортів мешканцям ОРДЛО;