Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков розкритикував норми президентського законопроєкту про олігархів. Він вважає, що не РНБО має визначати олігархів, а окремий орган, оскільки може виникнути конфлікт інтересів.
Джерело: брифінг Разумкова в Раді
Голова парламенту нагадав, що РНБО працює як дорадчий, консультативний та координаційний орган - йому не властива функція відносити громадян до будь-яких категорій. Він також звернув увагу на те, що в Раду нацбезпеки України входять президент, спікер Ради та інші високопоставлені особи, і будь-який з них, хто гіпотетично пов'язаний з будь-ким з олігархів, навряд чи погодиться внести його в список.
"Я думаю, варто було б створити окремий орган, який займався б такими питаннями. Можливо, за аналогією з тими комісіями, які займаються відбором в НАБУ, САП, можливо, із залученням іноземних експертів. Зараз питань немає, але закон приймається на 10 років, і завжди повинні бути запобіжники. Через якийсь час зміниться президент, і як новий президент буде використовувати цей механізм - велике питання ", - вважає Разумков.
На думку спікера Ради, необхідно також і розширити список тих, кого зобов'яжуть в разі прийняття закону декларувати зустрічі з олігархами. Він пропонує включити в нього людей, які не займають політичні посади, але працюють в держінститутах - представників керівництва апарату Ради, співробітників Офіс президента, держсекретарів міністерств.
Як в Україні будуть визначати олігархів
У президентському законопроєкті, який оприлюднили на сайті Ради 3 червня, зазначено, що олігархи - це люди, які беруть участь у політичному житті, мають значний вплив на ЗМІ, контролюють монополії і володіють активами вартістю понад 2,3 млрд грн.
Рішення про визнання людини олігархом, як прописано в документі, буде приймати РНБО на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Нацбанку, СБУ або Антимонопольного комітету. Законопроєкт передбачає також створення відкритого Реєстру осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів), який також буде вести апарат РНБО.
Під визначення "олігарх" можуть потрапити:
президент України, голова Верховної Ради, заступники голови парламенту, народні депутати, прем'єр-міністр, члени уряду, керівники всіх центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабміну, очільник Служби безпеки, генпрокурор, голова НБУ;
особи, пов'язані з вищезгаданими чиновниками;
посадові особи, що займають посаду в керівних органах політичної партії;
особи, які фінансували діяльність політичної партії, політичну агітацію або проведення мітингів або демонстрацій з політичними вимогами.
Якщо людину визнають олігархом, їй забороняється:
робити внески (прямо або опосередковано через інших осіб) для підтримки політичних партій відповідно до закону України "Про політичні партії в Україні";
бути покупцем (бенефіціаром покупця) в процесі приватизації об'єктів великої приватизації.
У законопроєкті також наведено перелік публічних службовців, яких будуть зобов'язані подавати декларації про контакти (зустріч і розмова, в тому числі онлайн, будь-якого змісту) в разі контакту з олігархом або його представником.
Закон планують ввести в дію через шість місяців з дня набрання чинності на 10 років.
Читайте також: