Уряди Сполучених Штатів, Великої Британії та Австралії узгодили створення нового військового альянсу, головною метою якого стане протистояння з Китаєм у Тихоокеанському регіоні планети.
Джерело: BBC
За оприлюдненими даними, новий договір щодо безпеки й оборони названо Aukus. Передбачається, що для Австралії він відкриє шлях до атомних підводних човнів з технологіями, якими володіють Сполучені Штати.
Також альянс передбачатиме використання штучного інтелекту, кібернетику й квантові технології.
Аналітики оцінили підписання договору як найбільш значне оборонне партнерство поміж згаданими країнами за останні десятиріччя. Західні демократії в цілому відзначали занепокоєність через мілітаристський натиск КНР у регіоні.
Згідно зі спільною заявою президента США Джо Байдена, а також прем’єр-міністрів Бориса Джонсона та Скотта Моррісона, нове партнерство спрямоване на “забезпечення безпеки та розвитку”.
Своєю чергою диппредставництво офіційного Пекіну у США заявило, що згадані країни живуть з “менталітетом часів холодної війни та ідеологічними упередженнями”.
Що відомо про Aukus
Попри наявність сталого й потужного альянсу між США, Британією та Австралією, новий пакт ще більше поглибить їхню оборонну співпрацю. Він буквально формалізує контакти між державами у відповідній галузі.
Формально у спільній заяві лідери не згадали напряму Китай, однак вони звернули увагу на захист спільних цінностей у регіоні.
“Це історична можливість для трьох країн з однодумцями і союзниками і партнерами захистити спільні цінності та сприяти безпеці та розвитку в Індо-Тихоокеанському регіоні”, - заявили вони.
Передбачається, що новітні підводні човни стануть надійним захистом проти амбіцій китайського уряду - той останніми роками відзначився провокуванням підвищеної напруги у спірних районах, а також профінансував розбудову де-факто власного військового флоту, що офіційно зветься береговою охороною.
Читайте також: