Історія зі скандальним подарунком боснійців главі МЗС РФ Сергію Лаврову триває - російський міністр після ноти протесту України повернув старовинну ікону з Луганська владі Боснії і Герцеговини, але та не поспішає давати офіційні пояснення в зв'язку з виниклим інцидентом. Однак, вже відомо, що українська ікона, яку Лаврову подарував голова президії БіГ Мілорад Додік, потрапила в Сараєво через Росію і Сербію. А до Додіка вона потрапила від глави асоціації сербських ветеранів Душко Вукотича, який в 2018 році її нібито отримав від ватажків так званих "ЛНР" і "ДНР". Хто дійсно вивіз подаровану Лаврову ікону з ОРДЛО в Боснію, розповів колишній глава асоціації ветеранів Сербії Драган Савич. Подробиці скандального інциденту повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Балканський оглядач.
Савич уточнив, що ікону Додіку Вукотич подарував 29 травня 2018 року в Баня-Луці. Туди Вукотич, за словами Савича, привіз ікону з Донбасу через Росію і Белград, додавши, що не знає, чи були у Вукотича будь-які супровідні папери для цього, як це зазвичай буває при таких обставинах.
"Душко Вукотич поїхав на Донбас у 2018 році в якості голови Асоціації ветеранів Армії Республіки Сербської для участі в засіданні об'єднання "Спадкоємці Перемоги". Ця організація активно працює в окупованих Криму та Донбасі. Представники "влади" Луганська і Донецька і передали главі сербських ветеранів ікону із зображенням Святого Миколая, яку він потім привіз Додіку", - пояснив Савич, як ікона з окупованого Донбасу виявилася в Боснії.
Тим самим він спростував заяви радника Додика Радована Ковачевича, який стверджує, що подарована Лаврову ікона останні 15 років належала родині з Баня-Луки. "Казки" про сімейну ікону Савич назвав "брехнею і шахрайством".
Сам Вукотич не підтвердив, але і не спростував звинувачення на свою адресу. Він заявив, що розслідування має вести Інтерпол.
"Я не маю наміру захищатися і тим самим годувати різних божевільних! Всім відомо, що Інтерпол працює над цією справою. Це найбільше в світі агентство безпеки! Нехай люди роблять свою роботу, я завжди доступний їм, а також усім агентствам держави, де багато хто з нас живуть серед божевільних, які прагнуть уваги медіа! ", - сказав Вукотич журналістам.
Примітно в цій історії те, що Лавров вирішив повернути ікону як небажаний подарунок. Відразу після цього посольство України в БіГ попросило офіційно пояснити, як ікона, яка є власністю України, потрапила в Боснію.
Як відомо, під час візиту Лавров до Боснії і Герцоговини 14 грудня сербський представник президії Мілорад Додік подарував Лаврову позолочену ікону XVIII століття. Пізніше стало відомо, що вона з Луганська, а на зворотному боці ікони видно відбиток - "УРСР. Народний комітет освіти. Укрнауки. Одеська крайова комісія". Посольство України в Боснії і Герцеговині направило ноту протесту до Міністерства закордонних справ БіГ, в якому попросило надати детальну інформацію про те, чому 300-річну українську ікону подарували члену команди Володимира Путіна, і як вона опинилася в Сараєво. 18 грудня стало відомо, що прокуратура Боснії і Герцеговини порушила справу і почала перевірку походження ікони.
23 грудня Лавров повідомив, що передав ікону в посольство Боснії і Герцеговини в Москві. Через два дні посол Боснії в Росії Желько Самарджия заявив, що особисто привіз ікону з Москви і передав її в офіс голови президії Боснії і Герцеговини Мілорада Додика.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що історією подарованої Лаврову ікони з Донбасу тепер займається Інтерпол.