Космічний телескоп "Джеймс Вебб" виявив три яскраві об’єкти, які можуть бути «темними зірками», тобто об’єктами, набагато більшими та яскравішими за наше Сонце, які поглинають частинки темної матерії.
Джерело: UT News
Як виглядають темні зірки
Якщо виявлені об’єкти є дійсно темними зірками, то вони допоможуть виявити природу темної матерії, однієї з найглибших невирішених проблем у всій фізиці.
Відкриття нового типу зірки досить цікаве саме по собі, але виявлення темної матерії, яка є джерелом цього, — це було б величезним, - сказала дослідниця Вайнбергського інституту теоретичної фізики.
Фото - NASA/ESA
Три темні зірки-кандидати були спочатку ідентифіковані як галактики в грудні 2022 року. Вчені підтвердили, що ці об’єкти спостерігали в період від 320 до 400 мільйонів років після Великого вибуху, що робить їх одними з найдавніших об’єктів, які коли-небудь бачили.
Темні зірки теоретично можуть бути в кілька мільйонів разів більші за масу нашого Сонця і до 10 мільярдів разів яскравіші за Сонце.
Темні зірки можуть поглинати темну матерію
Хоча темна матерія становить близько 25% Всесвіту, її природа невідома вченим. Вони вважають, що вона складається з нового типу елементарних частинок, і полювання на виявлення таких частинок триває.
Серед провідних кандидатів – слабко взаємодіючі масивні частинки. Коли вони стикаються, ці частинки анігілюють, віддаючи тепло хмарам водню, що руйнуються, і перетворюючи їх на яскраво сяючі темні зірки.
Ідентифікація надмасивних темних зірок відкриє можливість дізнатися про темну матерію на основі спостережуваних властивостей.
Підтвердження існування темних зірок також може допомогти вирішити проблему, яку створив сам телескоп "Джеймс Вебб".
Згідно з його спостреденнями, колись у Всесвіті було багато великих галактик на ранньому етапі, що не відповідає передбаченням стандартної моделі космології.
Читайте також:
Телескоп "Джеймс Вебб" показав нові фото чотирьох планет-гігантів Сонячної системи
NASA показало залишки зірки після її "смерті" — фото
Телескоп Вебба зробив приголомшливе фото Урана та його кілець