В Євросоюзі в терміновому порядку звернулися до команди українського лідера Володимира Зеленського з останнім попередженням. Депутати ЄС попередили про ризики для України і українців щодо втрати безвіза і фінансової допомоги, якщо офіційний Київ не налагодить незалежну та ефективну діяльність в Україні антикорупційних структур. Про це йдеться в публичному листі європарламентарів до глави парламентської фракції "Слуга народу" Давиду Арахамія, який раніше ці загрози називав чутками і заявляв, що буде реагувати тільки на листи. Автори звернення підкреслили, що це вже не чутки, тому закликали українську владу прислухатися і реагувати на критику та поради європейських партнерів. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на сайт члена Європейського парламенту Віоли фон Крамон-Таубадель.
Звертаючись до Арахамії, євродепутати нагадали, що з 2014 року ЄС інвестував в Україну понад 15 млрд доларів, а це значить, що доля українців дорога Європі. Але джерелом цієї допомоги є громадяни ЄС, перед якими влада підзвітні, і які щедро відмовилися від частини своїх доходів за таких умов - звільнити Україну від розгулу корупції, реформувати судову систему і систему охорони здоров'я, створити прозоре місцеве самоврядування.
У листі йдеться про те, що близько 17 місяців тому президент Зеленський і "Слуга народу" прийшли до влади з двома важливими обіцянками - боротися з корупцією і відновити мир та територіальну цілісність країни. Депутати ЄС визнають, що за перші шість місяців новий український парламент дійсно провів істотні реформи в "турборежимі", незважаючи на військову окупацію і постійну гібридну агресію Кремля.
"Сам президент передбачив "Україну своєї мрії", де "вчителі отримують реальну зарплату, а корумповані чиновники реальні тюремні терміни". Через 17 місяців ми не можемо не помітити, що мрія дає тріщини, і багато хто з цих тріщин саме у вашій партії, пан Арахамія. Ми не можемо не бачити, що деякі члени "Слуги народу" поширюють кремлівську дезінформацією, координуючи добре організовані напади на незалежні установи, такі як НБУ, НАБУ і САП. Ті ж члени не цураються дружити з олігархами і "недоторканими" або публічно виступати за розрив зв'язків з ЄС", - звертаються до Арахамія євродепутати.
Вони вважають, що корупційні реформи в Україні знову згортаються, а керівника САП хочуть обирати комісією, яка не має значного антикорупційного досвіду, репутації та суспільного авторитету. Також, на їхню думку, генпрокурорка Ірина Венедиктова зупиняє звинувачення в гучних корупційних справах, що викликає занепокоєння в ЄС.
Депутати Євросоюзу нагадали команді Зеленського, що головною умовою Меморандуму про взаєморозуміння, укладеній між ЄС і Україною про надання допомоги в розмірі 1,2 млрд євро - "незалежна і ефективна діяльність антикорупційних установ і прокуратури, в тому числі шляхом проведення відбору на основі компетенцій". Що стосується безвіза, то Брюссель, за словами авторів звернення, має право накладати конкретну відмову в таких свободах окремим олігархам, включаючи політиків, які зловживають цим правом заради своєї приватної незаконної діяльності. Однак, євродепутати запевнили, що загрози про скасування безвіза - це не намір скасувати безвіз для всіх українців.
У висновку листи автори запросили Арахамія і Зеленського в Європарламент, зазначивши, що там у них "є друзі".
Важливо відзначити, що скандал з безвізом виник після того, як Верховна Рада України прийняла проект постанови, яким затвердила склад комісії з проведення конкурсу на зайняття посад в Спеціалізованій акнтікоррупціонной прокуратурі. У Європарламенті невдоволені рішенням українських депутатів - там впевнені, що членам цієї комісії не вистачає досвіду і доброчесної репутації, щоб робити призначення в САП.
Варто звернути увагу на те, що ключові європейські держави і Всесвітній банк також жорстко відреагували на рішення ВРУ - вони письмово звернулися в українського парламенту і попередили про проблеми в проекті рішення щодо процедури заміни керівника САП Назара Холодницького. Представники західних донорів та кредиторів України нагадали Києву про те, що прозоре і відповідаюче критеріям обрання нового глави САП є одним з критеріїв надання 600 млн євро макрофінансової допомоги ЄС. Крім того, це є одним з критеріїв по так званий механізм призупинення безвіза з боку Євросоюзу.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що підтримує позицію західних партнерів про незалежність антикорупційних органів, але загрози про скасування безвіза з ЄС назвав чутками. На всі ці гучні заяви відреагував і спікер Верховної Ради Дмитро Разумков. Він заявив, що не бачить жодної проблеми, оскільки найголовніше - просто провести чесний відбір. У Кабміні також запевнили українців, що безвізовий режим між Україною і державами Євросоюзу не зазнає ніяких змін найближчим часом - глава уряду запевнив, що прозорий конкурс на посади в САП навпаки підтримують представники офіційних Брюсселя та Вашингтона.
Після цього глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія також прокоментував заяву євродепутатки Віоли фон Крамон про загрозу для безвізового режиму з ЄС у зв'язку з проблемною процедурою відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Він заявив, що буде реагувати тільки на листи, а всі загрози з боку євродепутатів назвав чутками.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Зеленський вперше зважився відповісти на загрози Євросоюзу.