Після гучних обіцянок зберегти транзит газу через Україну після 2024 року і навіть наростити його обсяги в обмін на безперешкодний запуск газопроводу "Північний потік-2" в команді глави Кремля Володимира Путіна раптово заявили, що не пропонують Києву закуповувати газ у Москви. Кажуть, транзитна пропозиція щодо газу стосувалася країн ЄС.
Джерело: пресслужба Газпрому
Голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що його коментар про обсяги транзиту через Україну після 2024 року стосувався закупівель з боку ЄС за новими контрактами.
"Ніхто не пропонував Україні купувати російський газ. Пропозиція адресована нашим партнерам з країн ЄС, в першу чергу - німецьким", - заявили в Газпромі.
Що обіцяли у Путіна по транзиту газу через Україну
Кілька днів тому Міллер заявив, що допускає можливість збільшення обсягу транзиту газу через територію України вище поточних зобов'язань після закінчення терміну контракту в 2024 році. Однак, як він підкреслив, це питання має вирішуватися "на ринкових умовах і за ринковими цінами".
"Питання нових обсягів закупівель газу з Росії для транзиту через територію України повинні вирішуватися на ринкових умовах і за ринковими цінами. Для обсягів нових закупівель російського газу українським маршрутом сумарно вище поточних транзитних зобов’язань "Газпром" готовий навіть збільшити обсяги транзиту через Україну", — заявляв Міллер.
Як відреагували в Україні на пропозицію Росії
Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко у відповідь Міллеру заявив, що пропозиція Росії щодо збереження транзиту через Україну в обмін на невигідні закупівлі російського газу є неприйнятною.
"По-перше, цю (заяву Олексія Міллера) можна поєднати з попередніми заявами Путіна, вона фактично полягає в тому, що вони хочуть, щоб Україна безпосередньо домовлялася з Росією. Але ці домовленості, і Путін натякав на це прямо, включали і імпорт російського газу. І так завжди було, що росіяни наполягали, щоб ми купували багато російського газу за ціною, яка значно вища за ринкову. І наслідком всього цього було те, що ми в середньому платили на $5 млрд більше за російський газ, ніж ми отримували за транзит " , - зазначив Вітренко.
Керівник "Нафтогазу" підкреслив, що Україна не прийме такі дискримінаційні пропозиції і не буде доплачувати Росії за транзит. Він також закликав тверезо оцінювати надійність будь-яких обіцянок російської сторони.
"Росія нам гарантувала безпеку в межах Будапештського меморандуму. Нам Будапештський меморандум-2 не потрібен. Ми не можемо вірити ніяким гарантіям Росії після того, як вони всі гарантії ... дуже цинічним способом про них просто забули, здійснили військове вторгнення в Україну", - підсумував Юрій Вітренко.
Читайте також: