Україна продає РФ титанову сировину для виробництва літаків і ракет — РБК-Україна
Категорія
Україна
Дата публікації

Україна продає РФ титанову сировину для виробництва літаків і ракет — РБК-Україна

Україна продає РФ титанову сировину для виробництва літаків і ракет — РБК-Україна
Джерело:  online.ua

Як вдалося дізнатися журналістам-розслідувачам, Україна під час війни продовжує продавати Росії титанову сировину, яку країна-агресорка використовує для виробництва ракет та літаків.

Джерело: "РБК-Україна" з посиланням на інсайдерів, які працюють у титановій галузі

РФ отримує з України титанову сировину для виробництва літаків і ракет

Що важливо розуміти, 20% усіх світових запасів титанових руд зосереджено саме в Україні. Однак зазначається, що металевий титан та вироби з нього наша країна практично не виготовляє.

На експорт йде концентрат, з якого в інших державах вже виробляють готову продукцію.

Сам концентрат буває декількох видів – рутиловий, ільменітовий, цирконовий, дистен-силеманітовий, ставролітовий. Важлива деталь – Державна служба експортного контролю (ДСЕК) з незрозумілих причин контролює лише експорт ільменітового концентрату, на вивіз якого підприємства мають отримувати відповідний дозвіл (так званий "квиток"). Цей вид сировини визнаний продукцією "подвійного призначення" (тобто може використовуватися у військовій сфері). Інші концентрати чомусь вивозяться без жодного контролю.

Згідно з даними журналістів, з липня 2022 року по квітень поточного року Об'єднана гірничо-хімічна компанія (ОГХК), що належить державі, відправила на експорт 82,2 тисячі тонн руд, що містять титан.

Однак дуже велика частина цієї продукції потрапила до Росії.

Це вдалося зробити через компанії-посередники з Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, які мають у засновниках громадян РФ і працюють з Росією.

Про які конкретно компанії йдеться

До прикладу, у липні, серпні та вересні 2022 року ОГХК поставила тисячі тонн концентрату угорській компанії Sic Luceat Lux KFT, засновниками якої є уродженці Криму Олександр та Світлана Мурадян (найімовірніше, просто підставні особи).

Що важливо розуміти, згадана компанія є просто російською прокладкою, і державна компанія ОГХК не може цього не знати.

Не можна також не згадати про польську компанію BioProfTech Sp.z.o.o. Її засновником є Руслан Акопян, який має російське громадянство.

Його компанія без перешкод купувала партії ільменіту з України влітку та восени 2022 року.

Польська BioProfTech Sp.z.o.o з засновником з окупованого Харцизька отримувала партії ільменіту (Фото- РБК-Україна)

Ще більш кричуща ситуація з іншим підприємством – "Запорізьким титано-магнієвим комбінатом" (ТОВ ЗТМК), який раніше належав олігарху Дмитру Фірташу, а у 2021 рішенням суду був повернений у державну власність (рішення ще у процесі виконання). ЗТМК – єдиний в Україні виробник губчастого титану. На відміну від ОГХК, він продавав на експорт вже не просто сировину, а фактично готову продукцію – титанову губку, титанові зливки, тетрахлорид титану, шлак титану. 2022 року завод майже не працював, проте розпродував продукцію, яка знаходилася у нього на складах. Загалом було продано близько 2 тисяч тонн титанової продукції на загальну суму 276,6 млн гривень.

Покупцями серед інших виявилися компанії з Чорногорії, Австрії, Литви, Чехії, які пов'язані з Росією і мають російських засновників.

Європейські компанії з російськими засновниками закуповували українську титанову сировину (Фото - РБК-Україна)

Що важливо розуміти, кінцевим споживачем вказаної продукції є військові заводи РФ, які виробляють ракети та літаки для війни проти України.

Ситуація потребує втручання на найвищому рівні, ретельного розслідування та встановлення контролю за експортом титанової сировини. Цілком незрозуміло, чому Державна служба експортного контролю на даний момент не припиняє титановий експорт фірмам-прокладкам, які працюють з Росією.

Читайте також: 

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?