Історики України та Туреччини займуться спростуванням низки створених у період СРСР стереотипних наративів про взаємини між обома країнами. Про це повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар, нагадавши при цьому про віднайдений напередодні у турецьких архівах оригінал Брест-Литовського мирного договору.
Джерело: Укрінформ
Боднар зазначив, що подальша робота з архівами, певна частина з яких також може стосуватися історії України, залишається важливим напрямом культурної дипломатії з Туреччиною. Дослідження архівів та оригіналів історичних документів сприяє відкриттю особливостей взаємодії між країнами в різні періоди їхнього співіснування на географічній карті світу.
«Південний напрямок зовнішньої політики та загалом взаємодія з півднем традиційно була важливою для України, але історія цього виміру поки не до кінця розкрита та описана, тому маємо багато чого вивчати. Туреччина готова до співпраці у цьому напрямку», - наголосив Боднар.
Спростування викривлень, спричинених ідеологічною цензурою
Науковці з обох сторін займуться також спростуванням викривлень, спричинених ідеологічною цензурою, під якою перебували архівні установи у радянський період. Про створення двосторонньої комісії домовилися міністри закордонних справ України й Туреччини Дмитро Кулеба і Мевлют Чавушоглу.
Одним з ключових напрямів двосторонньої діяльності залишається також мовне питання. Україна зацікавлена у співпраці з Асоціацією турецької мови, зокрема у питанні використання топонімів та правильної їх транслітерації. Також посол наголосив на важливості врегулювання використання сучасної української мови у перекладі, взаємодії в лінгвістичних питаннях.
«Мовний трек став загальнодержавним, і ми зацікавлені у співпраці з Асоціацією турецької мови, зокрема у питанні використання топонімів та правильної їх транслітерації, використання сучасної української мови при перекладі, взаємодії у лінгвістичних питаннях», - сказав Боднар.
Оригінал Брест-Литовського мирного договору знайшли в турецьких архівах
Поштовхом до активізації питання історичної взаємодії та вибудовування власних наративів стала надважлива для українських істориків знахідка у турецьких архівах. Йдеться про оригінал Брест-Литовського мирного договору в Османському архіві, який віднайшли минулого року. З якихось причин цей документ в Україні не зберігся.
Нагадаємо, Брест-Литовський мирний договір від 27 січня 1918 р. – мирна угода між Українською Народною Республікою з одного боку та Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною і Болгарією з іншого. Назву отримала від міста, де була підписала, йдеться про Брест. Укладення угоди означало визнання УНР як незалежної держави.
Читайте також:
Мінус одна гаубиця: ЗСУ вперше застосували проти окупантів ударні безпілотники Bayraktar.
Україна отримала перший турецький ударний безпілотник Bayraktar TB2.
Україна поставила на місце Німеччину за обурливі закиди на користь Кремля.