Колекцію «скіфського золота», щодо якої вже восьмий рік точаться судові баталії з Росією, передадуть Державному історичному музею в Києві "до стабілізації ситуації в Криму". Рішення повернути експонати виставки «Золотий острів у Чорному морі» на територію суверенної держави Україна оголосив Апеляційний суд Амстердама на сьогоднішньому засіданні. Це при тому, що вирішальне засідання у цій справі відбулось ще в квітні і воно також було на користь України.
"Музей Алларда Пірсона (APM) має передати так звані кримські скарби державі Україна", - йдеться у вердикті.
Судова справа стосується понад пів тисячі предметів з музейного фонду України, які, зважаючи на невизначеність ситуації, знаходяться території Королівства Нідерландів. Експерти оцінюють вартість археологічних знахідок у 10 мільйонів євро.
Бюрократична за своєю суттю тяганина між музеями обох країн перетворилася на політичну баталію. Боротьба триває як на нішевому рівні музеїв, так і на владному, з залученням найвищих державних посадовців України та Росії.
"Хоча експонати музею походять із Криму і в цьому сенсі також можуть розглядатися як спадщина Криму, вони є частиною культурної спадщини України", - зазначають у повідомленні суду.
Нагадаємо, на засідання апеляційного суду українська сторона апелювала до того, аби передачею культурної спадщини України державі-агресору не допустити порушення фундаментальних принципів Конвенції ЮНЕСКО 1970 року. Документ залишається одним з ключових правових інструментів боротьби з розкраданням та незаконним обігом культурних цінностей.
Чи остаточне рішення про “скіфське золото” Криму
Варто, однак, додати що чотири кримських музеї - Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник "Херсонес Таврійський" – все ще можуть звернутися до Верховного суду Гааги у Нідерландах, щоб оскаржити рішення суду.
Скіфський меч IV ст. до н. е. (фото — wikipedia.org)
Анексія Криму і початок історії зі “скіфським золотом”
На початку лютого 2014-го, згідно з підписаним контрактом, експонати перевезли в Амстердам, в музей Алларда Пірсона, де їх мали демонструвати до кінця серпня. Тут виставка пережила зміну влади в Україні, а потім і не визнану ані Україною, ані Нідерландами анексію Росією Криму - місця, звідки походила левова частка експонатів і куди за замовчуванням їх мали повернути..
Незабаром, розуміючи ситуацію, що склалася, український уряд ухвалив рішення передати усі такі експонати безпосередньо у розпорядження міністерства культури. Мінкульт, своєю чергою, заочно вилучив ці експонати у кримських музеїв та передав їх на зберігання до київського музею історії України.
Читайте також:
Франція та Німеччина були проти залучення США до нормандського формату — Лавров.
Київ оцінив ймовірність проведення нормандської зустрічі глав МЗС.
У Путіна влаштували скандал генсеку НАТО через Україну.