Аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що мирний саміт в Джидді на території Саудівської Аравії, присвячений реалізації запропонованої Україною "формули миру", продемонстрував значні розбіжності між Китаєм та Росією стосовно розв'язаної Кремлем злочинної війни.
Джерело: звіт ISW
Китай та Росія все більше росходяться у поглядах на війну в Україні
Зокрема, аналітики посилаються на матеріал The Financial Times, в якому присутність представників Китаю на саміті в Джидді називається конструктивною.
Автори матеріалу зазначають, що Пекін все більше прагне показати, що його позиція суттєво відрізняється від позиції Кремля.
Видання цитувало одного європейського дипломата, який був присутній на саміті, і зауважив, що "проста присутність Китаю показує, що Росія стає дедалі ізольованішою".
При цьому представники Китаю заявили про готовність взяти участь у наступному саміті в аналогічному форматі, який також ймовірно пройде без запрошення кремлівських дипломатів.
Що відомо про позицію Росії
Російське інсайдерське джерело стверджувало, що Москва відкинула китайський "мирний план" по Україні з 12 пунктів від лютого 2023 року (китайська делегація знову представила його на переговорах у Саудівській Аравії), і що деякі китайські еліти "таємно висловлюють своє невдоволення дії російського керівництва" щодо врегулювання війни в Україні.
Як йдеться у звіті, повідомлення про переговори в Саудівській Аравії та твердження інсайдерів, якщо вони є вірними, узгоджуються з попередніми оцінками ISW про те, що Китай не повністю підтримує Росію у питанні України.
Крім того, це вказує також на думку аналітиків про те, що відносини Москви та Пекіна не є "партнерством без обмежень", як це бажає Кремль.
Читайте також:
Україна очікує більшого залучення Китаю у мирний план після саміту в Саудівській Аравії;
Мирні переговори щодо України можуть пройти на саміті G20 – Bloomberg;
FT дізналося деталі масштабних міжнародних переговорів щодо України