Організація Об’єднаних Націй в Україні у 2017 році відзначала 25 років своєї присутності в країні. ONLINE.UA присвятив цій події спеціальний проект, який складається із серії статей.
У кожній статті серії, ми розповідаємо про завдання та досягнення фондів, програм та спеціалізованих установ ООН, які працюють в Україні.
Україна завжди залишалася аграрною країною, головним джерелом доходу було і є сільське господарство. Журналісти завітали до офісу Food and Agriculture Organisation of the United Nation (ФАО), щоб дізнатися про те, як працює це агентство, які його досягнення та яка наразі ситуація в галузі сільського господарства України. На запитання відповідали: Катерина Чечель, фахівець з комунікацій ФАО та Михайло Малков, координатор програм розвитку в Україні.
Які райони найбільш розвинуті у сільському господарстві?
(Катерина Чечель): Оскільки сільське господарство є найбільш рушійним у розвитку України, воно розвинуте майже всюди. Лісництво – на півночі України, Тваринництво - схід, Сади та ягідництво - Закарпаття. Урожайними є усі території України. В Україні в умовах військового конфлікту дуже багато залежить саме від сільського господарства.
Катерина Чечель
Почнімо про найбільш актуальні проблеми у сільському господарстві нашої країни?
(К.Ч.): Перше, що хотілось сказати, 4 жовтня ФАО презентувало масштабне дослідження сільського господарства на території України, згідно з яким ми зазначили, що перша проблема - це відсутність доступу до фінансування у малих та середніх агровиробників, друге-відсутність державної підтримки, а навіть якщо вона є - то циркуляція інформації про доступ до цих програм недостатня. Третє – слабкий доступ до ринків збуту. Чому запитаєте Ви, тут є дві причини: продукти не відповідають стандартам країнам імпортера, що частково впливає на конкурентоспроможність українських продуктів, та у нас не рівні можливості у виробничих потужностях - ми не перероблюємо продукти на тому рівні, на якому можуть інші країни. Також у деяких регіонах відсутня інфраструктура або вона є настільки стара, що при цих умовах саме логістика робить продукт набагато дорожчим. Загалом, сільське господарство тримається на малому бізнесі та праці домогосподарств. 80 відсотків молочного бізнесу - це домогосподарства. Сектор доволі фрагментований - - працюють малі та середні, а заробляють великі.
Україна все ще залишається експортером сировини, на жаль. Наразі багато міжнародних донорів намагаються зробити все, для того щоб ми виробляли, перероблювали, розробляли, упаковували, розробляли маркетинг продукту і вже тільки тоді продавали. Нам потрібна не тільки фінансова підтримка, а ще й знання та обмін досвідом.
Читайте також статтю серії: Дитячий фонд ООН закликає об’єднатися заради дітей
Розкажіть про функції ФАО?
(К.Ч.): По-перше, ФАО виступає як платформа для співпраці. Ми обираємо тільки ті проекти у яких держава чи Міністерство вбачає раціональність, це не ми обираємо проблему та вирішуємо, ні. Міністерство зазначає про проблему, а ФАО пропонує свою технічну допомогу та знання.
Як розпочиналася робота ФАО?
(Михайло Малков): Україна приєдналася до ФАО у 2003 році та вже з цього року почала свою активну роботу у проектах як державних так і міжнародних. У 2015 році ФАО зосередила роботу на підтримці програмах розвитку сільського господарства та програмі з реагування у надзвичайних ситуаціях в умовах конфлікту. ФАО розробив програму роботи на 2016-2019 роки у таких напрямках: бізнес клімат та забезпечення дотримання законів та створення міцної правової системи; земельна реформа та продовольча безпека; створення ланцюгів агро-продовольчого виробництва та доступ продукції до міжнародних ринків і останнє-захист навколишнього середовища та управління природними ресурсами.
Михайло Малков
А зараз? Які проекти нині є передовими у ФАО?
(М.М.): Наразі передовими у ФАО є 2 напрямки: програма реагування у надзвичайних ситуаціях, відновлення та реабілітації та програма розвитку сільського господарства. Щодо першого-наша головна функція-надання допомоги найбільш вразливим верствам населення шляхом надання сільськогосподарських ресурсів. Ми надали-насіння овочевих культур, корм для тварин, відновлюємо поголів’я тварин та птиці, розвиваємо потенціал малих виробників та кооперативів, налагоджуємо систему дорадчих служб в східних регіонах України. З самого початку програми ми надали допомогу більше ніж 20.000 домогосподарствам, які постраждали через збройний конфлікт. У програмі розвитку ми зосереджені на дослідженнях у сфері агробізнесу, встановленні державно-приватного діалогу та технічній підтримці у сприянні експорту та покращення інвестиційного клімату.
Розкажіть про результати програм?
(К.Ч): На сьогодні день аграрну допомогу отримало 15.000 домогосподарств, окрім цього вже запущений процес з надання технічного обладнання кооперативам, тренінги, бізнес-консультації, навчальні семінари. У рамках програми до березня 2018 року ми повинні забезпечити 20 кооперативів, що розташовані на підконтрольних частинах Донецької області та Луганської областей. Найголовнішими нашим досягненням ми вважаємо підписання договору з Міністерством сільського господарства та продовольства України у 2016 році, у якому зазначається, що ФАО стає стратегічним партнером держави.
Хотілося б розповісти читачам про ваші плани на майбутнє
(М.М): Загалом, ФАО взяла собі за мету покращити продовольчу безпеку для більше ніж 45.000 осіб, що проживають на сході країни. Адаптація до клімату, розвиток нових ринків, консультація у сфері земляної реформи, управління природними ресурсами - основні наші напрямки, погоджені Урядом України.
Над матеріалом працювали: Анастасія Халецька, Надія Юнацька