Українські аграрії цього року зібрали найбільший в історії врожай пшениці та ячменю. Так, врожай пшениці склав 32,9 млн т, ячменю - 10,1 млн т. Таких показників вдалося досягнути не лише за рахунок високої врожайності, а й за рахунок збільшення посівних площ.
Джерело: пресслужба асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.
Зазначається, що до середини вересня в Україні вже повністю зібрали 4 основні культури: пшеницю, ячмінь, горох та ріпак.
“2021 рік мав надзвичайно сприятливі погодні умови. Врожайність пшениці становила близько 46,4 ц/га, що на 22% більше аналогічного показника минулого року, а ячменю – 40,8 ц/га, що на 27% перевищує аналогічний показник 2020 року. Водночас посівні площі під пшеницею в 2021 році було збільшено на 8% в порівнянні з попереднім роком до 7,1 млн га, а під ячменем – на 4% до 2,5 млн га. Основною причиною збільшення посівних площ під даними культурами є значний попит на них на світовому ринку в комбінації зі зростанням цін на зернову групу. Відповідно аграрії були зацікавлені збільшити валовий збір пшениці та ячменю”, - зазначила аналітик УКАБ Світлана Литвин.
Ріпаку в 2021 році також зібрали більше в порівнянні з 2020 роком, однак історичного максимуму не досягнуто. Так, було зібрано 2,8 млн т насіння ріпаку, що на 10% вище аналогічного показника минулого року, однак на 14% нижче історичного максимуму в 2019 році. Посівні площі цієї культури були скорочені на 9% до 1 млн га. Однак зростання врожайності на 21% в порівнянні з показником 2020 року до 27,9 ц/га врятувало ситуацію.
Зазначимо, Міністерство економіки прогнозує у 2021 році загальний врожай зернових культур в Україні не менше рекордного показника 2019 року - 75 млн тонн.
Що буде з цінами?
Втім, українці можуть і не побачити здешевлення продуктів через рекордний врожай, оскільки на ціни впливає багато різних факторів, в першу чергу, ціни на світовому ринку. Експерти вважають, що хліб в Україні не подешевшає, а може навіть подорожчати.
"Високі ціни на світових ринках сприятимуть зростанню цін на внутрішньому ринку України. Середня закупівельна ціна на пшеницю 2-го класу зараз знаходиться на рівні 6,8 тис.гривень за тонну. Для порівняння рік тому вона становила близько 6 тис.за тонну. Тобто, попри рекордний урожай, нас очікує подальше зростання цін на борошно, крупи та хліб", – прогнозує кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.
Читайте також:
Земельна реформа: КСУ хоче розглядати справу у закритому режимі.
Фермери на Херсонщині масово знищують кавуни.
В Україні за рік ціни на деякі продукти виросли на 70 відсотків.