Вчені розробили новий метод лікування аутоімунних хвороб
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Вчені розробили новий метод лікування аутоімунних хвороб

Науковець
Джерело:  Nature

Науковцям вдалось успішно створити модифіковані імунні клітини, здатні протистояти аутоімунним захворюванням, які провокують клітини атакувати власний організм. 

Головні тези:

  • Учені розробили новий метод лікування аутоімунних захворювань, що полягає у використанні модифікованих імунних клітин для боротьби з патологічними процесами в організмі.
  • Модифіковані клітини, створені з допомогою інструменту CRISPR–Cas9, успішно допомагають у знищенні патогенних Т-клітин та відновленні здорових B-клітин учасників дослідження.
  • Клінічні дослідження показали перспективні результати: одна з пацієнток досягла повної ремісії та покращення рухливості та м'язової сили, що свідчить про ефективність нового методу лікування.
  • Медики та науковці висловлюються про новий метод як про обіцяючий, але залишаються обережними до його ефективності на більшій кількості пацієнтів.
  • Подальше спостереження та дослідження допоможуть встановити тривалість та ефективність нового методу лікування аутоімунних захворювань.

Що відомо про новий ймовірний метод лікування аутоімунних захворювань

Зазначається, що у лікуванні хвороб аутоімунного характеру переважно використовуються власні Т-клітини хворого, до яких додають білки CAR, а потім повертають в організм.

Однак ця процедура тривала за часом і дорога.

У зв’язку з цим група науковців створила з матеріалів донорів універсальні клітини, які не викликають відторгнення організму, оскільки були модифіковані за допомогою інструменту CRISPR–Cas9.

Модифіковані клітини були поміщені у тіла трьох хворих на аутоумінні захворювання. Однією з учасниць була 42-річна жінка, хвора на аутоімунну міопатію, коли хвороба вражає тканини скелетних м’язів і призводить до їхньої слабкості та екстремальної втоми.

Вчені розробили новий метод лікування аутоімунних захворювань
Лікування

Двоє інших учасників мали агресивну форму склерозу.

Зазначається, що в організмах учасників дослідження Т-клітини розмножувалися та знищували B-клітини — лімфоцити, які виробляли антитіла для боротьби з інфекцією.

Модифіковані клітини знищували патогенні імунні клітини, які помилково атакували здорові органи та тканини.

Науковці з’ясували, що модифіковані Т-клітини протягом кількох тижнів жили в організмі учасників дослідження, однак згодом зникали, а у хворих починали вироблятись здорові B-клітини.

Подібна реакція спостерігалася в людей, які отримували лікування Т-клітинами, створеними з власних матеріалів.

За словами дослідників, за результатами двохмісячного лікування жінка домоглась повної ремісії та зберігала цей стан у наступні півроку.

Це підтвердили явні клінічні покращення її стану — м’язова сила та рухливість покращилися.

Двоє чоловіків також помітили значне покращення симптомів, зокрема в них припинилася формуватися рубцева тканина і знизився рівень аутоантитіл.

Що кажуть медики та науковці

За словами вченого Лін Сіна, клінічні дослідження показали фантастичні результати.

Водночас імунолог з Університету Пенсільванії (США) Деніел Бейкер наголошує на важливості подальшого спостереження, яке може підтвердити ремісію.

Науковці продовжують слідкувати, наскільки тривалим будуть результати лікування. Також вони планують з’ясувати, чи буде цей спосіб ефективним для більшої кількості людей.

Ревматологиня з Університетської лікарні Ерлангена (Німеччина) Крістіна Бергманн вважає, що результати дослідження виглядають "багатообіцяючими", але досі метод лікування має показати ефективність і на інших хворих.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?