За 30 років незалежності українці не стали щасливішими і багатшими, а населення країни сильно скоротилося. Так, купівельна спроможність жителів України за 30 років скоротилася на 30%. Про це заявив директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін під час презентації дослідження "30 років незалежності України: економічні підсумки", яка відбулася 18 серпня у прес-центрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна".
Джерело: YouTube-канал Інтерфакс-Україна.
Попри реальне зростання середньої зарплати, українці не можуть купити за неї більше товарів.
"Купівельна спроможність - це дуже важливий показник, який, в тому числі визначає розмір споживчого ринку. Відсутність дієвих економічних реформ призвела до того, що купівельна спроможність в Україні залишається невисокою у порівнянні з колишніми країнами СРСР. За період з 1990 по 2021 рік середньомісячна зарплата в Україні зросла зі 118 дол. до 500 дол. Але купівельна спроможність впала на 30%", - зазначив експерт.
Економіст пояснив, що критерієм купівельної спроможності є не сума зарплати, а скільки на цю суму людина може купити. Купівельна спроможність більшості українців виявилася навіть нижчою, ніж в жителів країн колишнього Радянського союзу.
"Таким критерієм ми взяли м'ясо. Для порівняння, з сьогоднішньою середньою зарплатою в Росії можна купити 106 кг м'яса, в Білорусі – 90 кг, в Казахстані – 96 кг, Естонії – 155 кг, Литві – 221 кг, в Україні – 86 кг", - розповів експерт.
Наскільки ми щасливі
Як свідчать результати дослідження, за індексом щастя Україна посідає 110 місце в світі, в той час як Польща – 44 місце, Чехія – 18, Латвія – 51. Причиною такого становища, за словами Амеліна, є низький рівень доходів населення, поганий стан здоров'я, низька тривалість здорового життя людей.
Українців стало менше
Також за 30 років населення України скоротилося на 27% - з 52 в 1991 році до 37 млн зараз. Середня тривалість життя громадян України становить 71 рік.
"Ми як би ростемо, але відстаємо від інших країн колишнього радянського табору. І тут критеріями є якість життя, медицини, рівень доходів, тому що рівень доходів безпосередньо впливає на якість харчування, спосіб життя і можливість дозволяти собі якісну медицину", - констатує Амелін.
Ще один негативний аспект - Україна відстає від майже всіх сусідів і за рівнем якості освіти.
Так, за Індексом людського капіталу наша країна втратила 10 позицій (з 2010 до 2020 року), посівши 53 місце в рейтингу.
Читайте також:
Українська економіка в рецесії — звіт Bloomberg.
В Мінекономіки озвучили прогноз щодо зростання ВВП України.
Кабмін назвав причини стрімкого падіння економіки України в 2021 році.