Президент України Володимир Зеленський невідкладно підписав закон щодо олігархів. Про це повідомила пресс-служба глави держави.
Джерело: сайт президента України
Зазначається, що закон "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" покликаний забезпечити трансформацію держави в інтересах усього суспільства та реалізацію стратегічного курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію.
В усіх успішних країнах Європи немає такої гілки влади, як олігархи. Держави там працюють в інтересах своїх громадян, а не купки найбагатших. Саме за такі зміни для України проголосували наші громадяни у 2019 році», – наголосив Зеленський.
Ключове завдання антиолігархічного закону — створити правові рамки для відокремлення великого бізнесу від політичної боротьби. Також документ має обмежити деструктивний вплив привілейованих (олігархічних) інтересів на економічне життя України.
Критерії олігархів
Визначеними у законі критеріями, за якими будть-хто може бути віднесений до категорії олігархів, є такі:
1) особа бере участь у політичному житті;
2) має значний вплив на засоби масової інформації;
3) є кінцевим бенефіціарним власником підприємства, яке після дня введення в дію цього закону вважається суб’єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;
4) підтверджена вартість активів людини та суб’єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є, перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Відповідальність посадовців
Люди, які виконують функції держави, або є народними депутатами, зобов’язані звітувати про своє спілкування з олігархами шляхом подання декларацій.
У посадовців та представників великого бізнесу є півроку на те, щоб адаптуватися до норм цього закону та відмовитися від практик старої олігархічної системи. Потім, коли закон набуде чинності, наслідки будуть неминучими.
Великий бізнес є в будь-якій демократичній державі. Але яким би великим не був бізнесмен, він має працювати за законом та нарівні з іншими економічними суб’єктами. Якщо хтось звик купувати політиків, щоб вони дозволяли обійти закон, то доведеться прощатися з такою звичкою навіть найбагатшим, – наголосив президент.
За його словами, десятки впливових осіб, які залежать від олігархів, створювали перепони для ухвалення антиолігархічного закону. І Зеленский прогнозує, що спротив в олігархічному середовищі зростатиме і надалі.
Проте, на думку президента, без усунення класу "тих, хто заробив мільярди на державі", неможливо перемогти бідність в Україні та повноцінно приєднатися до європейської спільноти.
До речі, у вересні, коли у Верховній Раді відбувалося остаточне голосування за так званий антиолігархічний законопроєкт №5599, на його підтримку виступили 279 нардепів. Парламентарі розглянули документ за скороченою процедурою. Проте опозиція обурилася таким порядком ухвалення закону.
Читайте також