У кінці квітня на Землю обрушиться метеорний потік Ліриди - наша планета пройде через шлейф комети Тетчер. Перше відоме спостереження цього метеорного потоку датується 67 роком до нашої ери в Китаї, тобто люди бачать його уже протягом 2700 років.
Джерело: NASA
Коли буде зорепад Ліриди
Ліриди - це дуже швидкі і яскраві метеори. Не такі, правда, як Персеїди, які ми щорічно спостерігаємо в серпні, але іноді за годину можна побачити до 100 метеорів Ліриди. Свою назву вони отримали від сузір'я Ліри, з якого нібито "йде" метеоритний дощ.
У 2023 році метеорний дощ Ліриди почнеться в суботу, 15 квітня, і триватиме два тижні - до 29 квітня. Пік активності припадатиме на 21-22 квітня.
Традиційно милуватися метеорним потоком Ліриди, загадуючи бажання під час зорепаду, зможуть мешканці Північної півкулі нашої планети.
Їхній радіант – точка на небі, з якої, як здається, виходять Ліриди, – знаходиться поблизу сузір’я Ліри, звідки і їхня назва. Точніше вони випромінюються з області поблизу зірки Вега, яка є найяскравішою зіркою цього сузір’я і загалом на нічному небі, її легко помітити навіть у освітлених місцях.
Де найкраще спостерігати метеоритний дощ
Зорепад Ліриди найкраще буде видно в Північній півкулі - тож і в Україні в тому числі.Ліриди не залишають довгих палаючих шлейфів пилу, коли проносяться через атмосферу Землі - вони час від часу дають яскравий спалах, який називають "вогненна куля". Цього року неозброєним оком можна буде побачити близько 18 метеорів на годину, їхня швидкість буде 47 км/сек.
Кращий час для спостережень за зорепадом - починаючи з півночі й до світанку. Місяць не буде заважати спостереженням: 20 квітня настане молодик, тому на небосхилі ми побачимо лише тонкий півмісяць.
Потрібно вибрати місце подалі від джерела світла - міських або вуличних ліхтарів, лягти на спину ногами на схід і набратися терпіння. Приблизно через 30 хвилин очі адаптуються до нічного неба і можна буде побачити падаючі метеорити та загадати бажання.
Читайте також:
Чому на небі з кожним роком видно дедалі менше зірок — пояснення вчених
Астронавтів будуть занурювати в сон для польотів на Марс
Вчені висунули нову версію походження життя на Землі