Після інциденту із захопленням літака Ryanair, на борту якого перебував білоруський опозиційний блогер Роман Протасевич, авіакомпанії почали відмовлятися від польотів над Білоруссю. 24 травня облітати білоруську територію вже почали літаки латвійської авіакомпаніі AirBaltic.
Джерело: пресслужба AirBaltic
Рішення AirBaltic припинити польоти над Білоруссю до прийняття офіційних рішень на рівні керівництва ЄС і Міжнародної організації цивільної авіації підтвердив міністр транспорту Латвії Талис Лінкайтс.
"Наша національна авіакомпанія AirBaltic постійно стежить за ситуацією з безпекою в повітряному просторі різних країн. Вона вже прийняла рішення не використовувати повітряний простір Білорусі для своїх польотів", - зазначив латвійський міністр.
Латвійський міністр закликав пасажирів стежити за актуальною ситуацією з польотами в Білорусь і з неї на сайті міжнародного аеропорту Риги, а також на сайтах авіакомпаній, що здійснюють ці перельоти. Він також попередив, що Міжнародна організація цивільної авіації вже запросила всю інформацію у перевізників і операторів по польотах в Білорусь і над білоруською територією, вже в найближчі дні дасть конкретні рекомендації з цього приводу.
Літаки припиняють польоти над Білоруссю
Голови комітетів у закордонних справах в законодавчих органах восьми країн - США, Великої Британії, Німеччини, Ірландії, Латвії, Литви, Польщі та Чехії - вже виступили за те, щоб заборонити польоти цивільної авіації над Білоруссю, поки ICAO проводитиме розслідування щодо захоплення лайнера Ryanair під приводом мінування.
Не чекаючи офіційних рішення, AirBaltic відмовилася від використання повітряного простору Білорусі. Вже як мінімум два рейси AirBaltic облітають Білорусь - рейс з Риги до Одеси обійшов територію Білорусі над Литвою і Польщею, а з Риги в Тбілісі - полетів через повітряний простір Росії.
Літаки AirBaltic облітають Білорусь
Коротко про захоплення літака і затримання Романа Протасевича
Літак компанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, екстрено посадили в Мінську 23 травня під приводом "мінування". Наказ на його посадку дав особисто Лукашенко, причому лайнер розгорнули в Мінськ, коли він вже був біля литовських кордонів.
Бомби на борту літака не знайшли, але всіх пасажирів відправили на повторний огляд. Серед них був засновник опозиційного Telegram-каналу Nexta Роман Протасевич — його відразу ж затримали силовики.
До цього КДБ Білорусі включив Романа Протасевича в "список терористів". Журналіста звинувачують в організації масових заворушень в Мінську і порушення соціальної ворожнечі до представників влади та міліції.
У Nexta кажуть, що за висунутими звинуваченнями Протасевичу в Білорусі загрожує смертна кара.
Лідерка опозиції Білорусі Світлана Тихановська вимагає жорсткої реакції міжнародної спільноти на "захоплення" літака режимом Лукашенка. Закликає закрити небо Білорусі для цивільної авіації. Її підтримує президент Литви, керівництво Латвії, Естонії та Австрії.
Світові лідери шоковані захопленням пасажирського літака Ryanair режимом Лукашенка. 24 травня на засіданні Ради ЄС вони мають намір обговорити нові санкції проти білоруського диктатора, який вже став загрозою для міжнародної безпеки.