Американські військові можуть залишитися в Афганістані після 31 серпня, якщо не вдасться до цього часу вивезти з захопленої талібами країни всіх бажаючих. Глава Білого дому Джо Байден вже доручив Пентагону готуватися до запуску запасного плану.
Джерело: пресслужба Білого дому
Про свій запасний плані Байден також вже розповів лідерам країн G7, які напередодні провели надзвичайне засідання щодо ситуації в Афганістані. Американський лідер запевнив, що рішуче налаштований завершити військову місію в Афганістані до 31 серпня, як і планував, але допустив її продовження, якщо питання з евакуацією затягнеться.
Лідери Великої сімки в свою чергу закликали Байдена відкласти остаточне завершення американської місії в Афганістані, щоб забезпечити безпечну евакуацію всіх громадян інших країн. Байден же їм нагадав, що місію важливо завершити саме в установлений строк, так як з кожним днем все більше зростає терористична загроза.
"Зростає ризик нападу терористичного угруповання, відомого як ІГІЛ-К, філії ІГІЛ в Афганістані, яка також є заклятим ворогом Талібану. Кожен день, коли ми знаходимося на землі, - це ще один день, коли ми знаємо, що ІГІЛ-К прагне завдати удар по аеропорту і атакувати як сили США і їх союзників, так і ні в чому не винних мирних жителів ", - сказав Байден.
При цьому він запевнив, що вже доручив Пентагону і Держдепу підготувати запуск запасного плану на випадок надзвичайної ситуації, щоб продовжити термін американської місії і евакуації людей у разі потреби.
"Ми всі повинні працювати разом, щоб евакуювати тисячі афганців, які, врешті-решт, мають право на отримання статусу біженця. Сполучені Штати виконають свою роль", - підкреслив президент США.
Евакуація з Афганістану
За тиждень після захоплення талібами Афганістану США евакуювали з цієї країни понад 70 тисяч людей, 4 тисячі з яких були громадянами США. Щоденно з аеропорту Кабула, який знаходиться під контролем американських військових, вилітають десятки літаків - за добу вдається евакуювати майже 50 тисяч людей.
Україна бере активну участь в евакуації людей з Кабула. 22 серпня в Київ прибув другий евакуаційний борт. Військово-транспортний літак ВПС України евакуював з Афганістану 83 людини. У їх числі 31 українець і громадяни інших держав, а також представники міжнародних ЗМІ і громадських організацій.
"Сполучені Штати Америки звернулися до України з проханням допомогти в реалізації операції по евакуації з Афганістану осіб, яким загрожує небезпека. Україна погодилася надати логістичне сприяння у вивезенні людей з Кабула з їх подальшим переміщенням в США та інших країн", — повідомляють в МЗС.
Коротко про ситуацію в Афганістані
15 серпня бойовики Талібан захопили столицю Афганістану — Кабул. Після чого президент країни Ашраф Гані екстрено подав у відставку і в терміновому порядку виїхав з країни. На даний момент, за неофіційними даними, Гані знаходиться в Омані.
Зараз таліби взяли під контроль всі прикордонні переходи. Аеропорт в Кабулі залишився єдиним виходом з Афганістану.
Тисячі місцевих жителів масово бажають покинути Кабул. Вони штурмують аеропорт столиці, намагаються силою проникнути в літаки, щоб втекти з країни.
На тлі захоплення влади талібами почалася масова евакуація дипломатів. У Кабулі залишилося тільки три посольства іноземних держав — Росії, Пакистану і Китаю.
Україна евакуювала з Афганістану близько 80 осіб. Серед них — українці і громадяни інших держав.
У НАТО зайняли жорстку позицію щодо Афганістану. Генсек Єнс Столтенберг попередив талібів, що якщо в Афганістан повернуться міжнародні терористи, то альянс завдасть по ним дистанційний удар.
Бойовики угруповання "Талібан" почали розшук для подальшої розправи осіб, які співпрацювали з західними структурами або медіа за останні 20 років.
Україна пропонує прийняти афганців з групи ризику.