Диктатори Путін та Кім Чен Ин підписали новий договір. Чого чекати Україні
Категорія
Політика
Дата публікації

Диктатори Путін та Кім Чен Ин підписали новий договір. Чого чекати Україні

Путін та Ин
Джерело:  РБК Україна

Нелегітимний президент Росії Володимир Путін уклав договір про стратегічне партнерство з диктатором Північної Кореї Кім Чен Ином. Тексту угоди поки немає, але багато ЗМІ пишуть про військовий альянс, оскільки документ передбачає взаємний захист.

Головні тези:

  • Путін та Кім Чен Ін уклали договір про стратегічне партнерство, який може викликати занепокоєння в Україні через можливу військову співпрацю та постачання зброї.
  • Документ передбачає взаємний захист країн, а також можливе військово-технічне співробітництво, що може загострити напруження в регіоні та відкрити шлях до нових військових дій.
  • Підписання угоди свідчить, що наміри Москви та Пхеньяна підняти відносини на новий рівень може мати негативні наслідки для стабільності у світі.
  • Можливе утворення військового альянсу між РФ та КНДР в разі агресії проти одного з учасників договору створює загрозу для міжнародної безпеки та мирного вирішення конфліктів.
  • Україні слід уважно спостерігати за розвитком ситуації та шукати шляхи збереження власної безпеки, враховуючи можливі наслідки від угоди між Путіним та Кім Чен Ином.

Диктатори Путін та Кім Чен Ин підписали нову угоду

Путін прибув до північнокорейської столиці увечері 18 червня. Кім Чен Ин назвав візит Путіна "історичним моментом".

Крім того, північнокорейський диктатор знову підтримав війну Росії проти України та назвав її нібито захистом інтересів та територіальної цілісності РФ.

Путін очікувано ностальгував за радянськими часами, заявивши, що дружба між країнами "була викована в умовах суворих випробувань". І згадав роль радянських військ у регіоні наприкінці Другої світової та у Корейській війнах.

Потім були півторагодинні переговори в розширеному складі, після чого Путін і Кім Чен Ин ще понад двох годин спілкувалися віч-на-віч.

Результатом стало підписання низки двосторонніх документів. Головний з них — договір про всеосяжне стратегічне партнерство Росії з КНДР.

Підписаний сьогодні договір про всеосяжне партнерство передбачає у тому числі надання взаємної допомоги у разі агресії проти одного з учасників цього договору, — заявив Путін.

За його словами, відповідно до договору, Росія "не виключає для себе військово-технічного співробітництва" з Північною Кореєю. Російський диктатор розкритикував заяви США та інших західних країн про постачання озброєнь великого радіусу, літаків F-16 та іншої техніки для України. А також пообіцяв разом із КНДР протидіяти міжнародним санкціям.

Путін вважає договір проривним документом. Який відображає плани Москви і Пхеньяна вивести відносини на потужний рівень. За його словами, у договорі поставлено довгострокові цілі. "Це стосується політичної, торговельно-інвестиційної, культурно-гуманітарної галузі, а також сфери безпеки", — додав він.

Своєю чергою Кім назвав договір "найпотужнішим", а Путіна — "найдорожчим другом корейського народу". Він зазначив, що документ підвищує рівень "союзницьких відносин". За його словами, договір про стратегічне партнерство є "миролюбним".

За його словами, договір відображає нібито зміну статусу Росії та КНДР у світовій геополітиці. У Путіна додали, що сьогоднішня зустріч нібито дає імпульс для створення механізмів зниження санкційного впливу.

Міністр іноземних справ Росії, одіозний Сергій Лавров заявив, що проти нового договору між РФ та КНДР про допомогу при агресії може виступати “лише та країна, яка планує агресію проти Росії або Північної Кореї”.

Що може бути у новому документі

Новий договір прийшов на зміну договору про дружбу та взаємну допомогу 1961 року, договору про дружбу та добросусідство 2000 року, Московській та Пхеньянській деклараціях 2000 та 2001 років. Станом на другу половину дня деталі не повідомляються, текст ще не опубліковано.

Північна Корея стала чи не єдиною державою, яка прямо та відкрито підтримала війну Росії проти України. І постачає зброю у великих обсягах. Нещодавно міністр оборони Південної Кореї Шин Вон Сік заявив, що Пхеньян міг поставити до 5 млн снарядів та десятки балістичних ракет.

Можна сказати, що Північна Корея врятувала Росію, допомогла захопити Авдіївку і загалом підтримала наступальну кампанію зими та навесні 2024 року. Тому, гадаю, у договорі будуть зафіксовані позиції про те, що країни максимально поглиблюватимуть співпрацю, особливо у військовій та економічній сферах, — вважає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Слова Путіна про допомогу при агресії проти одного з учасників договору фактично є заявою про створення військового альянсу.

Тобто рівень відносин прирівнюється до альянсу. А це серйозна заява, тому що альянс формується, зокрема, на випадок війни. Думаю, таке формулювання він вжив свідомо і цей прояв ескалації, — наголосив експерт.

Виходячи з цього, логічно, що у договорі може бути прописаний механізм надання військової допомоги. І цілком можливо, що ця частина виявиться непублічною.

Не виключаю, що окремі частини можуть передбачати участь північнокорейських військ (у війні проти України, — ред.), коли знадобиться Росії з урахуванням ситуації на фронті. Як на мене, це може бути в договорі про стратегічне партнерство з КНДР.

Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко припускає, що такий пункт може бути у договорі.

Можливо, вони (північнокорейські війська, — ред.) і з'являться, щоб отримати якийсь бойовий досвід, але в невеликій кількості. Кілька підрозділів для чергової "м'ясорубки". Мова не про відправку сотень тисяч "спецназівців".

Водночас він не поспішає називати це справжнім військовим альянсом. Раніше неодноразово на прикладі СРСР, Китаю та КНДР з'являлися якісь угоди, які нічим глобальними не закінчувалися. І Росія якогось профіту від них не отримала.

Навіщо новий договір обом диктаторам

Перед візитом Путін опублікував хвалебну статтю про співпрацю з Північною Кореєю. Високо оцінив відданість Кіма спадщині батька та діда та назвав Пхеньян "стійким однодумцем". Також підтвердив підтримку боротьби КНДР проти Сполучених Штатів.

Звернення до пропагандистських наративів створює умови для подальших прохань Путіна про військову допомогу, вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Такі запити можуть варіюватися від поставок зброї до відправки північнокорейських робітників на окуповані території України.

Коваленко вважає, що мета Путіна — не так залучити північнокорейські війська до війни проти України, як отримати не тільки снаряди та ракети, а й техніку.

У Росії великі проблеми, у неї майже спустошені центри зберігання техніки. Якщо збережеться нинішня інтенсивність бойових дій, то незабаром настане момент, коли вона піде в мінус і не зможе компенсувати втрати. Одна з країн, яка може передати військову техніку, — це саме КНДР.

Що стосується Кіма, то для нього це насамперед репутаційний крок Цілком імовірно, що північнокорейське ТБ розповідатиме про те, що Путін приїхав благати про допомогу, і "великий лідер" допоміг.

А ще це можливість на якихось умовах вибити щось нове. Це жива валюта, дорогоцінні метали, навіть криптовалюта та багато іншого. А також розширити номенклатуру технологій, в яких зацікавлена КНДР.

Можливі наслідки договору між РФ та КНДР для України

США вже реагують на зближення Росії з КНДР. Представник Пентагону Пет Райдер заявив, що поставки зброї допомагають Москві вести війну проти України. А держсекретар Ентоні Блінкен пообіцяв, що Вашингтон зробить усе можливе, аби припинити північнокорейську підтримку РФ. Британський міністр оборони Грант Шаппс назвав візит Путіна попередженням та додав, що "нова вісь тиранії працює над тим, щоб підірвати наші свободи".

На думку Мусієнка, кілька років тому був момент, коли Захід міг "спокусити" Північну Корею економічними преференціями. Але можливістю не скористалися, і тепер важко сказати, як можна обірвати постачання зброї.

Я бачу два способи. Перший — це працювати з Китаєм, щоб він впливав на Північну Корею та Росію. Другий — давати Україні більше засобів для ведення контрбатарейної боротьби, щоб нівелювати поставки снарядів на фронт. І плюс блокувати співпрацю. Тому що на наших очах з'являється альянс, зокрема, проти Заходу.

У будь-якому разі, договір про стратегічне партнерство Росії з КНДР є поганою новиною для України.

По-перше, Північна Корея продовжить постачати зброю і в першу чергу, звичайно, боєприпаси. По-друге, може почати поставки техніки. Але там немає невичерпних запасів. І ще такий момент. Якщо Росія може вигрібти все і воювати до останнього, то Кім Чен Ин — параноїк, який чекає нападу від Японії, Південної Кореї, США, і дійсно в це вірить. Тому поставки будуть обмеженими.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?