Нещодавно всесвітньо відома компанія Google заявила, що її інженерам вдалося створити всередині квантового комп'ютера новий стан матерії - так званий кристал часу (або темпоральний кристал). За словами вчених, його існування уже кидає виклик фундаментальним законам фізики.
Джерело: "ВВС Україна"
Варто звернути увагу на те, що автори роботи (а це понад сотня людей - ред.) й самі не до кінця впевнені у тому, що їх експеримент дійсно вдався. Проте, якщо відкриття нарешті офіційно підтвердять, Google можна буде вважати першовідкривачем однієї з найнеймовірніших і перспективних технологій майбутнього.
За словами представників компанії, "кристал часу" вдалося створити всередині найпотужнішого квантового комп'ютера - Google Sycamore.
Що таке "кристал часу"?
Як відомо, теорія відносності стверджує, що, крім тривимірного простору, у Всесвіті є і четвертий вимір - час.
Ще 9 років тому американський фізик, лауреат Нобелівської премії Френк Вільчек припустив, що атоми кристала можуть розташовуватися так само - у повторюваній послідовності, на однаковій відстані один від одного - але не в просторі, а в часі, періодично повертаючись в початкове положення.
"Уявіть, що ви насипали в коробку жменю монет і акуратно виклали кожну орлом догори. Потім цю коробку гарненько потрясли, відкрили - і побачили, що монети всередині перекинулися, причому перекинулися однаково: тепер усі до єдиної лежать догори решкою. Потрясли ще раз - знову всюди орел; ще - знову тільки решка, і так далі. Система немов запам'ятовує, у якому стані перебувала спочатку - і повертається до нього знову і знову, після кожної парної зміни. А після кожної непарної - змінює цей стан на протилежний. Оскільки повторювана дія одна й та сама, а її результат повторюється через раз, вчені кажуть, що в цьому випадку порушена симетрія часу. Саме це - визначальна властивість кристалу часу", - йдеться в повідомленні.
Що важливо розуміти, характеристики кристала суперечать відразу декільком фундаментальним законам фізики.
За словами вчених, він може переходити з одного стану в інший і назад, не витрачаючи при цьому енергію, а це підозріло нагадує "вічний двигун", існування якого наука офіційно визнала неможливим ще в XVIII столітті.
Один із авторів роботи Сяо Мі звертає увагу на те, що насправді ці суперечності ілюзорні. І на роль вічного двигуна темпоральний кристал не годиться.
"Хоча кристал справді демонструє "вічний рух", цей рух не виробляє енергії", - зауважив дослідник.
Де планують використовувати "кристал часу"
"Оскільки темпоральні кристали виявилися неймовірно стійкими до електромагнітного шуму (тобто будь-яких впливів ззовні системи), їм з великою ймовірністю знайдеться застосування при створенні надточних годинників і гіроскопів. Ще одна популярна версія полягає в тому, що виявлення настільки унікальної форми матерії наближає вчених до створення запам'ятовувальних пристроїв для квантових суперкомп'ютерів", - пише видання.
Автори дослідження відверто зізнаються, що поки самі не знають, де їхня технологія може знайти своє практичне застосування. Цілком можливо, щоб знайти відповідь на це запитання - знадобляться десятиліття.
"Кристали часу - явище настільки дивовижне, що заслуговує вивчення просто так, без будь-якої практичної мети", - наголошують вчені.
Читайте також:
Астрономи розповіли, що бомбардувало Землю на початку її зародження.
Динозаври почали вимирати до падіння астероїда — наукова теорія.
В NASA "скасували" кінець світу в 2029 році.