Збільшення інфляції у Росії призведе до збільшення витрат фінансування війни проти України.
Економіка Росії заплатить вищу ціну за продовження війни
Інфляція в Росії зросла до 6% у вересні 2023 року в порівнянні з 5,3% у серпні. Це було викликане зростанням споживчих цін, таких як продукти харчування та паливо.
Центральний банк Росії (ЦБ РФ) відреагував збільшенням базової відсоткової ставки на 2 відсоткові пункти до нової базової ставки в 15%. Це найвищий показник із травня 2022 року.
Цілком імовірно, що ЦБ РФ збереже високі відсоткові ставки до 2024 року. Це, швидше за все, призведе до збільшення вартості запозичень для російських споживачів, а також, можливо, вплине на витрати російського уряду на обслуговування боргу, зазначає британська розвідка.
Через зростаючий попит, частково через значне збільшення військових витрат, а також тиск з боку посилення ринку праці, що продовжується, російська економіка, ймовірно, перебуває під загрозою перегріву. Це з високою ймовірністю забезпечить збереження інфляції в Росії у 2024 році вище за цільовий рівень у 4%, зазначається у зведенні.
РФ не планує розвивати науку
У 2024 році витрати за федеральним проектом «розвиток інфраструктури для наукових досліджень» будуть урізані вдвічі, випливає з пояснювальної записки до закону про бюджет, розміщеної в базі Госдуми Росії.
На федпроєкт, в рамках якого було заплановано закупівлю приладів та обладнання для університетів та наукових центрів по всій Росії, буде витрачено 47,8 млрд. рублів замість 97 млрд (понад мільярд доларів), закладених у ухвалений рік тому закон про бюджет. Основний удар бюджетного секвестру приймуть на себе вищі та наукові організації, що випливає з матеріалів бюджету: витрати на інфраструктуру для них будуть урізані на 40 млрд. рублів.
На 2,2 млрд. рублів знизяться асигнування на «проектування унікальної наукової установки „мегасайєнс“» на острові Руський — синхротрона, в якому вчені планували розганяти електрони до швидкостей, близьких до світлових.
На таку суму зменшиться фінансування проектів Курчатівського інституту, де за бюджетні гроші планували модернізувати джерело синхротронного випромінювання, а також створити прототип імпульсного джерела нейтронів.
Витрати для будівництва науково-дослідних судів необмеженого району плавання зменшаться на 270 млн. рублів; на будівництво центру ядерної медицини при Курчатівському інституті – на 137 млн. рублів.
Додатково понад 4 млрд. рублів уряд планує заощадити ще на двох статтях національного проекту «Наука». Фінансування федпроєкту «Розвиток масштабних наукових та науково-технологічних проєктів за пріоритетними дослідницькими напрямками» зменшиться на 8% — з 20,4 до 18,8 млрд рублів. Витрати по федпроєкт «Розвиток інтеграційних процесів у сфері науки, вищої освіти та індустрії» зменшиться на 10% – з 36 до 32,4 млрд. рублів.