Необхідне залучення під державні гарантії зовнішнього фінансування на “Енергоатом”, щоб вони закрили цей борг.
Головні тези:
- Залучення зовнішнього фінансування на Енергоатом під державні гарантії допоможе закрити борги на ринку електроенергії.
- Докапіталізація компанії з державного бюджету є менш ймовірним варіантом через потребу направлення коштів на оборону.
- Потрібно розірвати порочне коло боргів у сумі 61 млрд грн на ринку електроенергії, яке зачіпає більшість учасників ринку.
- Настанови від президента та заходи РНБО спрямовані на підвищення стійкості енергосистеми та вирішення проблем заборгованостей.
- Нагально повернути контроль на Запорізьку АЕС під НАЕК 'Енергоатом' для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки об'єкта.
“Енергоатом” має борги
Уряд має надати можливість компанії “Енергоатом” отримати зовнішнє фінансування на поворотній основі, щоб якнайшвидше виплатити борги на ринку електроенергії та забезпечити стабільну роботу енергетики взимку.
Про це заявив Станіслав Ігнатьєв, експерт з енергетики.
За його словами, іншим можливим варіантом виплати боргів могло бути докапіталізація “Енергоатому” з державного бюджету, однак такий варіант експерт назвав менш ймовірним через потребу направляти кошти перш за все на оборону країни.
При цьому він зазначив, що ланцюг боргів на ринку електроенергії наразі складає 61 млрд грн та зачіпає більшість учасників ринку електроенергії. При цьому близько 26 млрд грн з цієї суми має бути спрямовано на погашення заборгованості перед підприємствами зеленої енергетики.
Президент Володимир Зеленський 7 листопада затвердив рішення РНБО щодо заходів із підвищення стійкості енергосистеми та її роботи в зимовий період, де найпріоритетнішими до вирішення Кабміном у місячний термін поставлено питання заборгованостей.
На думку голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунального господарства Андрія Геруса, Енергоатом має використати регуляторні покращення на ринку електроенергії України для того, щоб до прогнозних 17 млрд грн боргу на кінець року додатково зменшити заборгованість на 0,5-1 млрд грн.
Окупанти спричинили блекаут на ЗАЕС
14 листопада відбулося часткове знеструмлення окупованої російською армією Запорізької АЕС.
Про це повідомила пресслужба “Енергоатому” у Facebook.
Ці дані підтвердили інспектори МАГАТЕ, які перебувають на майданчику тимчасово окупованої ЗАЕС.
В "Енергоатомі" наголосили, що через цілковиту непрофесійність російських окупантів на Запорізькій АЕС постійно відбувається деградація основного обладнання та більшає небезпечних випадків його відмов. Перебування рашистів на найбільшому атомному обʼєкті Європи загрожує ядерній та радіаційній безпеці.