Імітує діяльність людського мозку. Австралійські вчені запустять суперкомп'ютер DeepSouth
Категорія
Технології
Дата публікації

Імітує діяльність людського мозку. Австралійські вчені запустять суперкомп'ютер DeepSouth

Суперкомп'ютер
Джерело:  New Scientist

На відміну від звичайного комп'ютера, апаратні чіпи DeepSouth призначені для реалізації нейронних мереж, які моделюють те, як синапси обробляють інформацію в мозку.

Суперкомп'ютер DeepSouth імітує синапси людського мозку

В Австралії група вчених в 2024 році готується запустити суперкомп'ютер DeepSouth, який здатний повномасштабно імітувати синапси людського мозку. Є надія, що ця машина допоможе зрозуміти, як саме наш мозок обробляє величезні обсяги інформації, споживаючи при цьому відносно невелику кількість енергії.

Над технологічною розробкою працюють дослідники Міжнародного центру нейроморфних систем (ICNS) у Сіднеї (Австралія). Партнерами проєкту виступили два найбільших світових виробники комп'ютерних технологій – Intel та Dell, – повідомляє New Scientist.

На відміну від звичайного комп'ютера, апаратні чіпи DeepSouth призначені для реалізації нейронних мереж, які моделюють те, як синапси обробляють інформацію в мозку.

Комп’ютери такого типу називають нейроморфними. Їх будували й раніше, але DeepSouth буде найбільшим, здатним здійснювати 228 трлн синаптичних операцій на секунду. Такий показник дорівнює оціночній кількості синаптичних операцій у мозку людини.

Вперше ми зможемо змоделювати активність нейронної мережі розміром з людський мозок в режимі реального часу, – пояснив очільник проєкту з ICNS Андре ван Шайк.

При цьому DeepSouth не буде потужнішим за існуючі суперкомп'ютери. Його основна перевага – саме здатність симулювати діяльність біологічного мозку.

Суперкомп'ютери є настільки потужними, що уже стали одними з найбільших споживачів енергії на планеті. В той же час надзвичайно потужний людський мозок споживає еквівалент енергії ледь більше, ніж звичайна лампочка.

Частково така різниця у споживанні енергії пояснюється тим, що традиційні комп'ютери під час обробки даних у швидкій послідовності, переміщують інформацію між процесором і пам'яттю, в той же час нейроморфна архітектура паралельно виконує багато операцій зі значно меншим переміщенням даних, – пише видання.

Крім того, нейроморфні нейронні мережі працюють лише тоді, коли відбувається зміна у вхідних даних, а звичайні комп’ютери працюють безперервно у фоновому режимі. Ця різниця теж впливає на те, скільки енергії споживають прилади.

DeepSouth буде особливо корисним для тих, хто вивчає неврологію, або тих, хто хоче створити прототипи нових інженерних рішень у сфері штучного інтелекту.

Окрім того, якщо він прокладе шлях до значно більшої енергоефективності в обчисленнях, то згодом технологію зможуть адаптувати для використання у дронах і роботах, що зробить їх більш автономними.

ЄС регламентував ШІ

В ЄС уклали політичну угоду щодо закону про штучний інтелект. Це перша спроба Євросоюзу врегулювати нову технологію.

Депутати Європейського парламенту, представники країн-членів та експерти Європейської комісії уклали політичну угоду щодо закону про штучний інтелект. Загалом переговори тривали цілих 36 годин.

Представникам трьох інституцій Євросоюзу вдалося досягти згоди з таких суперечливих питань, як:

  • прогнозоване застосування,

  • розпізнавання облич,

  • використання штучного інтелекту правоохоронними органами.

Однак зазначається, що потрібно буде ще більше технічної роботи над текстом закону, щоб удосконалити досягнуту політичну угоду.

Закон про ШІ – це набагато більше, ніж зведення правил, це стартовий майданчик для стартапів і дослідників з ЄС, які очолять світову гонку ШІ, – заявив єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон.

Депутат Драгош Тудораш, один із співдоповідачів закону про ШІ в Європарламенті, додав:

Ми перші в світі, хто встановив реальне регулювання для ШІ і для майбутнього цифрового світу, керованого ШІ, спрямовуючи розвиток і еволюцію цієї технології в напрямку, орієнтованому на людину.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?