Імовірно, Росія вперше в історії вдарила РС-26 "Рубеж" по Україні. Що це означає
Категорія
Україна
Дата публікації

Імовірно, Росія вперше в історії вдарила РС-26 "Рубеж" по Україні. Що це означає

Рубеж
Джерело:  BBC

За інформацією українського військового командування, в ніч на 21 листопада Росія запустила по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету. Це озброєння, яке почало створюватися під час "холодної війни" США і СРСР як ключова частина ядерного стримування, але досі не використовувалось в бойових умовах.

Головні тези:

  • За інформацією українських чиновників, РФ вдарила по місту Дніпро ракетою РС-26 Рубеж, внаслідок чого постраждали двоє цивільних.
  • Один із методів захисту від ракети РС-26 — застосування американського комплексу THAAD, однак відомо, що Україна не має такого обладнання на озброєнні.
  • Атака ракетою РС-26 може бути безпрецедентною, вважають дослідники, оскільки вона може бути першим реальним використанням міжконтинентальної балістичної ракети в бойових умовах.
  • Українська влада та експерти поки не підтверджують, чи ракета РС-26 мала бойові блоки з вибухівкою або вони були лише імітаційними, але заява Повітряних сил свідчить, що удар не мав суттєвих наслідків.

Росія, ймовірно, вдарила по Дніпру РС-26 "Рубеж"

Пізніше президент України Володимир Зеленський підтвердив, що удар було завдано саме міжконтинентальною балістичною ракетою.

Сьогодні була нова російська ракета. Всі характеристики — швидкість, висота — міжконтинентальної балістичної. Зараз тривають експертизи. Очевидно що Путін використовує Україну як полігон.

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

Президент України

За даними джерел українських медіа, РФ використала ракету РС-26 "Рубеж". Речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат не підтвердив, але і не заперечив цю інформацію.

За словами українських чиновників, РФ атакувала "підприємства і критичну інфраструктуру" Дніпра.

Російські джерела вказують, що під удар потрапило провідне підприємство ракетно-космічної галузі України — "Південмаш".

Очільник Дніпропетровської області Сергій Лисак повідомив, що "промислове підприємство пошкоджене", а загалом від ракетного удару постраждали двоє цивільних.

Росія офіційно не підтверджувала застосування МБР, однак під час брифінгу речниці Міністерства закордонних справ РФ Марії Захарової в трансляцію потрапив момент, коли вона прямо під час виступу бере слухавку мобільного телефону і звідти чоловічий голос наказує їй "не коментувати удар балістичними ракетами" по "Південмашу".

Американські посадові особи поки що не підтверджують застосування саме міжконтинентальної балістичної ракети РФ.

Так само має сумніви в цьому керівник проєкту "Ядерне озброєння Росії" Інституту ООН з вивчення проблем роззброєння Павел Подвиг.

Щодо повідомлень про випущену Росією МБР по Дніпру. Я вважаю, що треба бути скептичним і обережним. Річ у тому, що міжконтинентальні балістичні ракети розроблялись на дальність понад 5,5 тисяч кілометрів. А ракета, яка вдарила по Дніпру 21 листопада, подолала шлях в приблизно 800 км від полігону Капустін Яр (Астраханська область РФ).

Інший дослідник ООН з питань ядерного роззброєння Андрій Бакліцький вважає цю атаку Москви "безпрецедентною".

Якщо це правда, це буде абсолютно безпрецедентним і першим реальним військовим використанням МБР. Не те щоб це мало сенс, враховуючи їхню ціну та точність.

РС-26 “Рубеж”

Таємнича ракета для залякування світу

Ракета РС-26 ("Рубеж") — це один з найбільш загадкових і найменш досліджених експертами видів російського стратегічного озброєння.

Частково це може бути пов'язане з тим, що саме її створення вже виглядало як грубе і демонстраційне порушення Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності.

Він був укладений між СРСР і США в грудні 1987 року і передбачав знищення, а також припинення розробки ракет меншої (від 500 до 1000 км) і середньої дальності (1000 — 5500 км).

Ракети РС-26, за всіма попередніми оцінками, якраз і мали б класифікуватися як ракети середньої дальності, а не міжконтинентальні (дальність 5500 -16 000 км).

Офіційних даних щодо прийняття її на озброєння Росармії немає, хоча, за повідомленнями в пресі, це планувалось зробити в 2015-16 роках.

За попередніми даними, "Рубеж" може запускати малогабаритну ракету, що має дальність 2000 км — 6000 км. Сама пускова установка розміщена на шасі колісного тягача.

Орієнтовно вага ракети приблизно 40 тонн, але, ймовірно, вона існує у варіанті РГЧ ІН (роздільної головної частини з блоками індивідуального наведення).

За оцінками експертів, саме така ракета вдарила по Дніпру, оскільки на кадрах відеозаписів видно, як шість бойових блоків послідовно падають з неба на ціль і вражають доволі невелику за розмірами площу. Виходить, що могла бути запущена не версія з унітарною (єдиною) бойовою частиною.

Балістична ракета запускається з мобільної установки, підіймається на дуже значну висоту в космос, там відбувається відокремлення автономного блоку розведення, який поступово відстрілює усі бойові блоки або ж хибні цілі. Вони з високою швидкістю вражають ціль на землі, майже вертикально атакуючи її згори.

THAAD

Чим можна збивати “Рубеж”

Таку атаку майже неможливо відбити засобами ППО. Єдиний варіант — збивати ракету на великій висоті, поки вона не встигла відділити окремі бойові блоки. На таке здатен дороговартісний американський комплекс THAAD, якого Україна не має на озброєнні. І навіть в США і їх союзників він є в дуже обмеженій кількості.

Водночас профільне видання Defense Express вважає, що Дніпро 21 листопада бойові блоки РС-26 насправді не мали вибухівки і були використані як імітатори.

Вони, скоріш за все, не мали бойового оснащення і були лише імітаторами. Але річ у тім, що вони мають величезну кінетичну енергію через падіння з навколоземного простору.

Імітація ядерного удару

Росія хотіла показати свою можливість запуску по Україні ракети з ядерними боєголовками.

Сьогоднішній, 21 листопада, удар по Дніпру з використанням балістичної ракети середньої або міжконтинентальної дальності, об'єктивно став репетицією та демонстрацією ядерного удару з використанням імітаторів бойових блоків з індивідуальним наведенням. І це перше бойове використання зброї такого класу, навіть якщо мова йде лише про залякування, — вказано в статті Defense Express.

Українська влада не повідомляє, чи мали бойові блоки МБР вибухівку або були імітаційними. Однак слід зауважити, що в повідомленні Повітряних сил йдеться, що удар ракети не мав "суттєвих наслідків".

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?