Коли остаточно розтане Північний Льодовитий океан — тривожний прогноз вчених
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Коли остаточно розтане Північний Льодовитий океан — тривожний прогноз вчених

Північний Льодовитий океан
Джерело:  Nature

Дослідники з Гетеборгського університету у Швеції та Інституту арктичних та альпійських досліджень Університету Колорадо у США Селін Хезе та Олександра Ян зробили приголомшливий прогноз щодо термінів остаточного зникнення льоду у Північному Льодовитому океані. 

Головні тези:

  • Вчені спрогнозували, що остаточне танення льоду у Північному Льодовитому океані може відбутись до 2030 року, що випереджає минулі прогнози.
  • Ланцюгова реакція відсутності льоду прискорює кліматичні зміни та сприяє формуванню екстремальних погодних явищ у середніх широтах.
  • Збереження глобального потепління на рівні 1,5°C може допомогти уникнути повного танення льоду в Арктиці та зберегти екосистеми.
  • Провідні вчені рекомендують активні заходи для боротьби з наслідками зміни клімату та можливого танення льоду в Північному Льодовитому океані.
  • Наслідки втрати льоду в Північному Льодовитому океані вже відчувають мешканці Арктики, що може призвести до складнощів у їхньому існуванні та вплинути на екосистему регіону.

Що відомо про терміни остаточного танення Північного льодовитого океану

Вчені зазначають, що відповідно до кліматичних умов, які спостерігались у 2023 році, повне танення льоду у Північному льодовитому океані може відбутись вже у період найближчих 3-6 років, тобто ще до 2030 року.

Цей прогноз значно випереджає усі прогнозовані дати, які робились науковцями раніше.

Попередні прогнози свідчили, що остаточне танення льоду у Північному льодовитому океані мало відбутись не раніше середини поточного століття.

Північний Льодовитий океан може повністю розтанути вже до 2030 року
Північний Льодовитий океан

Наразі танення льоду у високих широтах є одним з найбільш яскравих проявів кліматичних змін.

По мірі зникнення морського льоду океан поглинає все більше сонячного тепла і стрімко нагрівається, оскільки темна вода збирає сонячну енергію, тоді як біла поверхня льоду відбиває її.

Це нагрівання також провокує ланцюгову реакцію, яке ще більше прискорює танення не тільки у теплу пору року, а й у зимовий період.

До того ж відсутність льоду може спровокувати значні зміни у глобальних погодних умовах.

Зокрема, це сприятиме почастішанню формування штормів, хвиль аномальної спеки та іншим екстремальним погодним явищам у середніх широтах.

За результатами дослідження науковці встановили, що перший день без льоду в Антарктиці часто трапляється у періоди аномального потепління.

Так аномальні хвилі тепла можуть фіксуватись і взимку, суттєво уповільнюючи утворення нового льоду.

Навесні і влітку інтенсивне танення посилюють шторми та теплі океанські течії.

За словами науковців, такі стрімки темпи танення льоду можливі навіть у разі значного зниження викидів парникових газів.

При цьому наслідки танення льоду будуть значними не лише для формування погодних умов, а також для наявних екосистем.

Мешканці Арктики, серед яких білі ведмеді, вже відчувають наслідки зникнення льоду. Це значно ускладнить умови їхнього існування, а також вплине на життя зоопланктону, що є основою харчового ланцюга в арктичних водах.

Як запобігти сценарію повного танення льоду в Арктиці

Однак науковці бачать змогу запобігти цьому жахливому сценарію. У разі збереження глобального потепління на рівні 1,5°C, є змога зберегти арктичний льод.

Цей план потребує значного скорочення викидів та активної боротьби з наслідками зміни клімату. Водночас вчені попереджають: навіть за такого сценарію існує ризик, що внутрішні кліматичні процеси зумовлять швидку втрату льоду.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?