Президент США Джо Байден і канцлерка Німеччини Ангела Меркель остаточно домовилися укласти грандіозну угоду по "Північному потоку-2". У Білому домі вже закликали владу України відмовитися від критики і мовчати щодо цієї угоди, натякнувши, що подальше невдоволення української сторони може негативно відбитися на двосторонніх відносинах Вашингтона і Києва.
Джерело: Politico
Наближені до адміністрації Байдена джерела дали зрозуміти, що влада США остаточно вирішила не перешкоджати завершенню будівництва та запуску російського газопроводу "Північний потік-2". За їх словами, українських партнерів вже неофіційно попередили, що не варто критикувати це рішення, зазначивши, що влада України залишається незадоволеною ситуацією.
"Офіційні особи адміністрації (Байдена - ред.) тихо закликали своїх українських колег утриматися від критики майбутньої угоди з Німеччиною, що стосується трубопроводу. Вони вказали, що публічний виступ проти майбутньої угоди може завдати шкоди двостороннім відносинам між Вашингтоном і Києвом", - повідомили наближені до білому дому джерела.
Українців, як пише видання, також закликали не обговорювати з Конгресом потенційні плани США і Німеччини. При цьому високопоставлений чиновник адміністрації частково заперечив це повідомлення, зазначивши, що ситуація більш складна, ніж описується, але відмовився озвучувати деталі переговорів Вашингтона і Києва по Північному потоку-2.
Байден відмовився від блокування Північного потоку-2
Байден і Меркель домовилися про угоду за проєктом будівництва газопроводу "Північний потік-2" і оголосять про неї вже 21 липня. Як пишуть американські ЗМІ, адміністрація президента США нібито вирішила покласти край багаторічному протистоянню з Берліном по ПП-2. Німеччина, в свою чергу, візьме на себе зобов'язання допомагати Україні з питань енергетичних проєктів і дипломатії.
Як очікується, угода США і Німеччини передбачатиме можливість введення санкцій проти Москви з боку Берліна, якщо влада ФРН вважатиме, що РФ застосовує енергоресурси для тиску на Україну. Є непідтверджена інформація, що угода Меркель і Байдена також зобов'яже Німеччину використовувати всі доступні важелі впливу, щоб продовжити на 10 років контракт між Україною і Росією про транзит газу після його закінчення в 2024 році.
Спікерка Білого дому Джен Псакі обіцяє, що Вашингтон незабаром розкриє більше інформації про стан переговорів з Німеччиною щодо проєкту "Північний потік-2". Каже, що зя угода стосується контексту гарантій безпеки України і союзників НАТО на східному фланзі.
Коротко про будівництво Північного потоку 2
Газопровід Північний потік — 2, по якому Путін планує щорічно постачати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини, побудували вже майже повністю — його планують добудувати вже в серпні і запустити в 2021 році.
Європа хоч офіційно і відмовилася від російського газопроводу, але вже змирилася з його запуском.
Кремль стверджує, що Росія не припинить транзит свого газу через територію України після запуску газопроводу "Північний потік-2".
Німеччина обіцяє компенсацію Україні за втрати після запуску ПП-2.
Але Зеленський вимагає гарантій щодо збереження енергетичної безпеки на 10-15 років.