У зв'язку з гострою нестачею боєприпасів в українській армії міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав заборонити експорт боєприпасів із європейських країн в інші країни, окрім України.
Кулеба закликав Європу передавати всі снаряди Україні
За його словами, «кожен патрон, вироблений в Європі», повинен служити для захисту європейських країн.
Він також розкритикував західних союзників за брак боєприпасів. Міністр зауважив, що скаржиться на брак боєприпасів на кожній зустрічі з партнерами.
Глава МЗС заявив про роботу над тим, щоб боєприпаси, які зараз закуповують європейські держави у третіх країнах, стали доступними для України.
Що відомо про снаряди для України
Наприкінці січня 2024 року Bloomberg писав, що Європейський Союз не зможе надати обіцяний мільйон снарядів Україні до терміну, який раніше було зумовлено, 1 березня 2024 року.
На цей час у країн ЄС набереться лише 600 тисяч боєприпасів. За словами єврокомісара з питань фінансів Йоханнеса Хана, ЄС зможе виробляти для України до 2 млн артилерійських боєприпасів щорічно з 2025 року.
Нагадаємо, у березні 2023 року міністри оборони та закордонних справ ЄС погодили план із спільної закупівлі боєприпасів.
Він передбачає надання Україні 1 млн снарядів протягом наступних 12 місяців. Зокрема, мова йшла про сім країн. Але вже в листопаді ЄС поінформував членів, що навряд чи зможе передати Україні обіцяний 1 млн артснарядів. Цей план повинні виконати до березня 2024 року.
При цьому наприкінці листопада єврокомісар з питань внутрішнього ринку ЄС Тьєррі Бретон, наводячи статистичні дані, заявляв, що до весни 2024 року виробничий потенціал оборонних підприємств у ЄС складе більше мільйона артилерійських снарядів. Але для передачі боєприпасів Україні потрібне відповідне рішення, якого поки що немає.
23 лютого в Офісі президента заявили, що фінансування для поставок снарядів, про яке говорив Петр Павел, буде знайдено.
24 лютого Кулеба повідомив, що Євросоюз до кінця березня планує поставити Україні майже 170 тис артилерійських снарядів і працює над подальшим збільшенням обсягу поставок.