Наступний рік для економіки України буде складнішим — Reuters
Категорія
Економіка
Дата публікації

Наступний рік для економіки України буде складнішим — Reuters

прогноз
Джерело:  Reuters

Економіка України, яка переживає нестачу, може витримати наступні кілька місяців, поки не надійде іноземна допомога, але 2024 рік, безперечно, буде складнішим, ніж цей рік, і Києву доведеться більше покладатися на власні ресурси.

Наступний рік для економіки України буде складнішим

Наступного року Україна сподівається покрити бюджетний дефіцит в 43 мільярди доларів переважно за рахунок іноземної фінансової допомоги, включаючи 18,5 мільярдів євро від Європейського Союзу та понад 8 мільярдів доларів із пакету США. Однак обидва пакети допомоги поки що заблоковані - республіканцями в Конгресі США та Угорщиною в Європейському Союзі, - але врешті-решт вони повинні бути прийняті. При цьому економісти та іноземні дипломати зазначають, що питання про фінансову допомогу США залишається під знаком питання.

Після вторгнення Росії в лютому 2022 року Київ спрямував усі свої доходи на оборону та армію, а витрати на все, від пенсій до соціальних виплат, покривалися десятками мільярдів доларів іноземної допомоги. У 2024 році Києву може не вистачити кількох мільярдів доларів, але дефіцит у 10 мільярдів доларів створить проблеми для макроекономічної стабільності та програми Міжнародного валютного фонду, –  заявила головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

МВФ, який схвалив новий транш у розмірі 900 мільйонів доларів цього місяця, вимагає від України твердих гарантій фінансування на наступні 12 місяців, тому значне скорочення зовнішнього фінансування може поставити під сумнів його програму.

Старший економіст аналітичного Центру економічної стратегії в Києві Юрій Гайдай зазначає, що уряд України має запас ліквідності на січень і лютий.  

Водночас для заповнення діри у бюджету Кабмін може піти на підвищення податків, що у свою чергу буде контрпродуктивно для економіки, або навіть надрукувати гроші, що також матиме серйозні ризики.

Паралельно Україна також має знайти спосіб реструктуризувати близько 20 мільярдів доларів міжнародного боргу наступного року після того, як у серпні 2022 року власники суверенних облігацій погодилися на дворічне заморожування виплат.

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що уряд сподівається повністю забезпечити зовнішнє фінансування у 2024 році, але додав, що якщо війна триватиме довше, то «сценарій включатиме необхідність адаптації до нових умов».

Цього року економіка має зрости приблизно на 5% після скорочення майже на третину 2022 року. Інфляція впала до однозначного числа, валютні резерви близькі до історичних максимумів, а іноземна допомога надходила регулярно цього року.

Український бізнес та іноземний бізнес адаптувалися до нових реалій воєнного часу, а деякі навіть анонсували нові виробничі потужності в центральних і західних регіонах, далеко від бойових дій на більш індустріальному сході та півдні. Але, незважаючи на скромні ознаки відновлення цього року, економіка, орієнтована на сировинні товари, все ще менша, ніж була до війни, а ризики та інші обмеження залишаються високими.

При цьому мільйони українців залишаються за кордоном після вторгнення, що спонукає багато компаній скаржитися на нестачу працівників, особливо для висококваліфікованої роботи.

Економіку також гальмують спроби Росії заблокувати Чорне море, хоча український судноплавний маршрут, створений всупереч Москві цього літа, допоміг експорту товарів і може помітно прискорити зростання наступного року, кажуть економісти.

Прогноз щодо війни досі невизначений, а логістика так і залишається порушеною, що впливає на експерт, 60% якого складає продовольство.

Київський інвестиційний дім ICU прогнозує сповільнення зростання до 5,0% у 2024 році після 5,8% цього року, а інфляція, як очікується, прискориться наступного року. Dragon Capital очікує, що ВВП зросте приблизно на 4% у 2024 році після 5,2% цього року. При цьому Київ залишатиметься залежним від іноземного фінансування.

Ми бачимо, що дефіцит (без зовнішньої допомоги та позик) перевищуватиме 10% ВВП принаймні до 2027 року та опуститься нижче 5% лише після 2030 року, - йдеться в аналізі ICU.

Дефіцит торговельного балансу України зріс до 22,3 мільярда доларів США за перші 10 місяців 2023 року, що є рекордним показником, який показує, як стрімко зростав імпорт, а експорт залишався слабким. Це призвело навіть до того, що міністр економіки Сергій Марченко закликав громадськість скоротити споживання імпортних товарів. За його словами, переведення економіки на воєнний стан означає не лише розвиток військової промисловості, а й розуміння громадськістю ситуації.

Категорія
Україна
Дата публікації

Заклали 2 трлн 230 млрд гривень. Що відомо про новий наказ Зеленського

Денис Шмигаль
Зеленський

Глава держави Володимир Зеленський наказав виробити щонайменше 30 тисяч далекобійних дронів, а також близько 3 тисяч крилатих ракет і ракет-дронів протягом 2025 року.

Головні тези:

  • Украина закладывает 2 трлн 230 млрд. гривен на оборону и безопасность страны.
  • Правительство планирует привлечь более миллиарда долларов на "датскую модель" закупки оружия для украинской армии.

Україна готується до продовження своєї оборони

З заявою з цього приводу виступив очільник українського уряду Денис Шмигаль під час засідання Кабміну.

За його словами, загалом на оборону і безпеку країни цьогоріч заклали 2 трлн 230 млрд гривень.

Кожна гривня платників податків з держбюджету буде знову направлятися на ці потреби. Видатки на озброєння та військову техніку становитимуть щонайменше 739 млрд гривень.

Денис Шмигаль

Денис Шмигаль

Глава Кабміну України

Він також офіційно підтвердив, що українські підприємства оборонно-промислового комплексу мають намір наростити виробничі спроможності до 30 млрд доларів.

Окрім того, наголошується, що у межах проєкту "Зброя перемоги" уряд запустить довготривалі контракти з виробниками на 3-5 років.

Денис Шмигаль звернув увагу на те, що особливу увагу приділять компоненту далекобійності та ракетній програмі.

Україна залучить мільярд доларів на "данську модель" закупівлі зброї

Глава уряду також повідомив, що наша країна розвиватиме "данську модель", за якою партнери купують зброю в українського ОПК для потреб української армії.

Він також додав, що на цю програму на 2025 рік очікується залучити понад мільярд доларів.

У сфері безпеки також особливу увагу приділимо розвитку системи укриттів за фінською моделлю. Це державно-приватне партнерство, що передбачає велику мережу надійних укриттів. У мирний час ці укриття матимуть різне цільове призначення.

Як зазначив Денис Шмигаль, в Україні мають намір виробити щонайменше 30 тис. далекобійних дронів і приблизно 3 тис. крилатих ракет і ракет-дронів.

Категорія
Світ
Дата публікації

Злякалися українських дронів. На Яндекс-картах приховають місцезнаходження російських НПЗ

НПЗ
Джерело:  The Telegraph

Московський суд зобов’язав російського інтернет-гіганта Яндекс приховати карти та зображення нафтопереробних заводів із результатів пошуку після серії атак українських безпілотників на паливну інфраструктуру Росії.

Головні тези:

  • Українські безпілотники атакують російські НПЗ, що має серйозні наслідки для паливної інфраструктури країни-агресорки.
  • Московський суд зобов’язав Яндекс приховати карти та зображення нафтопереробних заводів після серії атак дронів Сил оборони України.
  • Українські війська ведуть активні дії проти нафтогазових заводів в Росії, використовуючи безпілотники та інші засоби.
  • Кремль доклав зусиль до цензури Яндексу після введення санкцій за Заходом у зв’язку з конфліктом на Донбасі.

Яндекс приховає карти НПЗ Росії після українських атак

Яндекс знищить зображення нафтопереробних заводів, які зробили їх нібито «надзвичайно вразливими» для українських дронів-камікадзе

Як повідомляє російське інформаційне агентство ТАСС, Яндексу було наказано очистити супутникові та картографічні зображення нафтового заводу, який став мішенню для ударів безпілотниками Збройних сил України.

Вимога з’явилася після того, як російські регулюючі органи подали позов, який виявив, що докладні зображення нафтових заводів країни легко доступні з Яндекса на сервісі, подібному до Google Maps.

Технологічна компанія повинна почати «видаляти або ретушувати зображення компонентів об’єкта, включаючи цехи, компресорні станції, резервуари та інші елементи, з платформи Яндекс Карти», йдеться в постанові.

Суд заявив, що технологія Яндекса «робить об'єкт надзвичайно вразливим для ворожої зброї».

Блокування є першим випадком, коли російський уряд наказав Яндексу видалити інформацію з загальнодоступних карт для підтримки своїх військових дій, повідомляє ТАСС. У Яндексі відмовилися від коментарів.

У судовій заяві йдеться, що це підприємство було атаковано Україною чотири рази, хоча в ньому не вказується назва заводу. У ньому сказано, що нафтопереробний завод працює «безперебійно для підтримки російської армії та флоту», і що публічний доступ до зображень «підриває національну обороноздатність».

The Telegraph зміг ідентифікувати кілька великих нафтогазових заводів у Росії, які, як повідомляється, стали ціллю українських військ за допомогою картографічних інструментів Яндекса. Супутникові зображення надають детальні зображення кількох основних об’єктів, а також панорамні знімки, зроблені дроном, і зображення вулиць.

Дрони

Війна дронів: Україна відповіла на атаки Росії

Росія завдала хвилі ударів з повітря та безпілотників по енергосистемах Києва після вторгнення в Україну майже три роки тому. Війська РФ з початку війни знищили приблизно половину внутрішньої енергетичної інфраструктури України та спричинили повні відключення електроенергії.

Минулого року українські війська почали ескалацію власних атак на нафтогазовидобувні об’єкти Кремля, з безпілотними літальними апаратами, націленими на заводи в глибині Росії, деякі з них за сотні миль від кордону.

Сили оборони України також бомбардували заводи з виробництва боєприпасів, використовуючи безпілотники-камікадзе, стріляли ракетами та здійснювали диверсії на російських залізницях, які перевозять паливо.

22 грудня десятки українських безпілотників атакували нафтобазу в Орловській області Росії, що стало другим великим ударом по об’єкту за цей місяць. У той час як Росія заявила про збиття 20 безпілотників, кадри в соцмережах показали, що сховище «Сталевий кінь» горить.

Минулого року Україна завдала шкоди заводам у Татарстані, які розташовані за понад 750 миль від кордону, та Санкт-Петербурзі.

Деякі союзники України висловили занепокоєння рішенням Києва завдати удару по російській інфраструктурі далеко від власної території, побоюючись подальшої ескалації конфлікту, який уже призвів до 1 мільйона солдатів, убитих або поранених.

Яндекс під санкціями Заходу

Яндекс був заснований як пошукова система в 1997 році, домінуючи на ринку інтернет-пошуку в Східній Європі та конкуруючи з Google. Часом технологічна компанія сперечалася проти вимог цензури Кремля, але пізніше російська держава отримала «золоту акцію» в бізнесі.

Після лістингу в США понад десять років тому його вартість досягла понад 30 млрд дол (24 млрд фунтів стерлінгів) у 2021 році.

Однак вторгнення Росії в Україну призвело до того, що технологічна компанія потрапила під згубні санкції з боку західних урядів, а Кремль різко посилив цензуру її пошукової системи та новинних продуктів.

Після внесення в чорний список глобальний бізнес Яндекса було розділено, а минулого року він продав свій російський пошуковий підрозділ місцевим інвесторам за зниженою ціною.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?