Серія розрахунків Альберта Ейнштейна документує вирішальний етап у розвитку загальної теорії відносності і є «без сумніву найціннішим рукописом Ейнштейна, коли-небудь виставленим на аукціоні».
Джерело: The Guardian
Найважливіша серія розрахунків Альберта Ейнштейна, записана, коли фізик щосили намагався пояснити аномалію на орбіті Меркурія при розробці своєї загальної теорії відносності, буде продана з аукціону за суму до 3 мільйонів євро. Рукопис - одна з двох збережених робіт, які документують походження загальної теорії відносності, поряд із записником кінця 1912 - початку 1913 року, який зараз знаходиться в архівах Ейнштейна в Єврейському університеті в Єрусалимі.
Аукціонні будинки Christie's France і Aguttes, які 23 листопада виставлять рукопис на аукціоні в Парижі за 2-3 млн євро, заявили, що він документує вирішальний етап у розвитку загальної теорії відносності і «без сумніву, є найбільш цінним» рукописом Ейнштейна, який коли-небудь виставляли на аукціоні".
Написаний в період з червня 1913 року по початку 1914 року Ейнштейном і його другом і співавтором Мішелем Бессо, швейцарським інженером, рукопис займає 54 сторінки, з яких 26 сторінок написані рукою Ейнштейна і 25 - рукою Бессо, причому три сторінки написані обома. Вкритий рівняннями і розрахунками, з великими виправленнями і викреслюваннями, він фіксує, як пара намагається пояснити аномалію на орбіті планети Меркурій. Проблему, яка непокоїла наукове співтовариство протягом десятиліть.
Помилки в розрахунках
Цікаво, що в рукописі були помилки в розрахунках - Ейнштейн помилився в значенні маси Сонця на сторінці 28. Пізніше в 1913 році він відмовився від попереднього свого підходу до загальної теорії відносності, стурбований його теоретичної суперечливістю.
Бессо взяв рукопис з собою, коли їхав з Цюріха (фото - christies.com)
«Саме завдяки йому рукопис майже чудесним чином дійшов до нас: Ейнштейн, ймовірно, не потрудився б зберегти те, що він вважав робочим документом», - сказав Christie's.
Ейнштейн повернувся до згаданого підходу в вересні 1915 року, коли нарешті встановив дійсні рівняння поля для своєї нової теорії і опублікував результати своєї роботи в чотирьох статтях в листопаді 1915 року. Третя стаття продемонструвала, що його нова теорія дійсно враховувала аномальний перигелій Меркурія, так як і рукопис Ейнштейна-Бессо намагався довести.
«Людське розуміння устрою Всесвіту змінилося назавжди», - сказали в домі Christie's.
Загальна теорія відносності змінила людське розуміння устрою Всесвіту з наслідками, включаючи гравітаційне уповільнення часу, відхилення світла і гравітаційні хвилі, які все ще досліджуються сьогодні.
«Автографи Ейнштейна того періоду і взагалі до 1919 року вкрай рідкісні», - сказав Адріан Лежандр з Christie's.
Це дає чудове уявлення про роботу Ейнштейна і захоплююче занурення в свідомість найбільшого вченого 20-го століття.
Читайте також:
Ілон Маск прокоментував можливість існування позаземного життя.
SpaceX запустила космічний корабель Crew Dragon до МКС.
Новий політ Starship від SpaceX закінчився аварією.