Ризик масштабної війни на Близькому Сході зростає — The Hill
Категорія
Політика
Дата публікації

Ризик масштабної війни на Близькому Сході зростає — The Hill

ЦАХАЛ
Джерело:  The Hill

У разі проведення Ізраїлем наземної військової операції у секторі Газа із метою знищення палестинського терористичного угруповання ХАМАС, у конфлікт погрожує втрутитись Іран і спровокувати масштабну війну на Близькому Сході. 

Що відомо про ризики масштабної війни на Близькому Сході

За інформацією журналістів видання, ризик перетікання у масштабну війну на Близькому Сході за участю Ірану та терористів ліванської “Хезболли” зростає з кожним днем.

Наразі ізраїльска армія продовжує завдавати ударів по цілях ХАМАС на території сектора Газа та веде перестрілку із терористами “Хезболли” на кордоні із Ліваном.

При цьому США висловлюють стурбованість з приводу нагнітання конфлікту і відправляють 2 авіаносці у Середземне море.

Президент Джо Байден прибув із терміновим візитом до Ізраїля аби продемонструвати силу та підтримку і єдність з американською нацією, але цей візит навряд чи допоможе розрядці напруженості.

Ризики ширшої війни та повернення регіону до повномасштабної війни дуже, дуже високі. Це дуже погано, - зазначає старший науковий співробітник із зовнішньої політики Ради з міжнародних відносин Лінда Робінсон.

Президент Палестинської автономії Махмуд Аббас, як повідомляється, скасував заплановану зустріч з Байденом під час свого візиту на Близький Схід.

Робінсон сказала, що "вкрай тривожно" те, що Аббас скасував зустріч, тому що це ознака того, що ситуація погіршується, а кілька доступних дипломатичних шляхів швидко погіршуються.

Саме тут могло бути покладено початок дипломатичному відходу, - зазначає аналітик.

Вона закликала Вашингтон передати більш рішучий дипломатичний сигнал, щоб запобігти вибуху в регіоні.

Сигнали США були дуже проізраїльськими, і в останні дні вони лише пом'якшували їх необхідністю захистити мирних палестинців, а стратегія, що відбувається, не працює, - наголошує Робінсон.

Оскільки Ізраїль вже перебуває під сильним вогнем, аналітики побоюються, що країні незабаром доведеться зіткнутися з війною на кількох фронтах.

Джонатан Спайер, директор з досліджень Близькосхідного форуму, сказав, що швидкість вогню з "Хезболлою" була настільки високою, що вона вже "переросла б у війну", якби Ізраїль не боровся з ХАМАС.

Все це дуже, дуже незвично. “Хезболла” та іранці, що стоять за нею, які приймають реальні рішення, грають з вогнем, - визнає аналітик.

Хто погрожує Ізраїлю у конфлікті проти ХАМАС

На думку аналітиків, рішення Ізраїля щодо проведення наземної військової операцїі у Газі стане вирішальним у визначенні напрямку цього конфлікту.

Якщо ізраїльські війська увійдуть до Гази, Іран попередив, що союзним силам, можливо, доведеться втрутитися.

Аналітики зазначають, що війна на території Гази може виявитись надзвичайно кривавою і затяжною, а її тривалість, ймовірно, підвищить ризик розширення до регіонального конфлікту.

Іран, який в останні дні зустрічався з високопоставленими лідерами "Хезболли" і "ХАМАС", посилив свою риторику з приводу конфлікту, оскільки ізраїльські ВПС проводять масовану бомбардування сектора Гази.

Міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амірабдоллахян заявив, що Тегеран може втрутитися в конфлікт, щоб запобігти "геноциду" палестинського народу, і попередив, що іранські союзники готові до конфлікту.

Наразі для Ізраїля значну загрозу представляє таж сама “Хезболла”.

Остання війна Ізраїлю з ліванською групою бойовиків у 2006 році закінчилася відходом Ізраїлю з Лівану без будь-якої стратегічної перемоги.

І з тих пір влада Хезболли тільки зросла.

Але "Хезболла" страждає від економічної кризи і, можливо, не має безпосередніх засобів для ведення великомасштабної війни.

Іран, можливо, також не хоче ризикувати втягуванням "Хезболли" у війну, оскільки Тегеран вважає це угруповання ополченців своєю найпотужнішою проксі-групою.

Девід Дауд, позаштатний науковий співробітник Центру Рафіка Харірі та близькосхідних програм Атлантичної Ради, сказав, що Іран розглядає "Хезболлу" як свою "найяскравішу зірку в сузір'ї маріонеткових сил", які він курирує.

Але, додав він, Іран також витратив останні два десятиліття на створення Гази як південного фронту проти Ізраїлю і може відчути себе змушеним втрутитися, особливо якщо Ізраїль буде виглядати вразливим в боротьбі з ХАМАС.

Ірану також потрібна ця вісь, тому що в якийсь момент в майбутньому вони пообіцяли велику війну проти Ізраїлю. Ви не хочете втратити критичний фронт. Тоді виникає питання: чи варто Ірану ризикувати "Хезболою" у війні проти Ізраїлю? - зазначає Девід Дауд.

Ще однією невизначеністю в діях Ірану є присутність сил США в регіоні. Незрозуміло, чи буде посилена американська присутність достатньо потужною, щоб стримати зростання будь-якого конфлікту.

На думку аналітиків, опитаних у цій статті, американські сили не будуть втручатися, поки ситуація не стане досить серйозною, щоб вимагати їх участі, наприклад, якщо Іран запустить балістичні ракети по Ізраїлю.

Спайер з близькосхідного форуму заявив, що США та Ізраїль мають спільну угоду про те, що ізраїльський народ повинен захищати себе від регіональних супротивників – часто з використанням зброї, що поставляється США – без прямого американського втручання.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?