Росія вперше дозволила неукріпленим нафтовим танкерам рухатися через Арктику. Чим це небезпечно
Категорія
Світ
Дата публікації

Росія вперше дозволила неукріпленим нафтовим танкерам рухатися через Арктику. Чим це небезпечно

Росія вперше дозволила неукріпленим нафтовим танкерам рухатися через Арктику. Чим це небезпечно
Джерело:  online.ua

Росія вперше дозволила неукріпленим нафтовим танкерам пройти крижаним північним морським шляхом, що викликало попередження про зростання ризику катастрофічного розливу нафти в Арктиці, поки РФ перенаправляє експорт, що потрапив під санкції Заходу, в Азію.

Джерело: FT

Росія вперше дозволила неукріпленим нафтовим танкерам рухатися через Арктику

У серпні два танкери отримали дозвіл на подорож у понад п'ять тисяч кілометрів вздовж північного узбережжя Росії, хоча вони не належать до танкерів так званого "льодового класу", які створені для того, щоб витримувати відповідні умови.

"Тонкокорпусні" судна вирушили до Китаю на початку вересня, вперше пройшовши одним із найнебезпечніших льодових маршрутів на планеті, далеко від будь-яких можливостей реагування на розливи нафти.

Морська крига непередбачувана, а маршрути дуже важко підтримувати. Використання танкерів не льодового класу робить і без того високу ймовірність аварії набагато гіршою, - каже Чарлі Кронік з Greenpeace. 

В останні роки Москва розглядала північний морський шлях, який повністю пролягає в арктичних водах, як такий, що пропонує коротший шлях до Китаю. Потепління клімату відкрило цей маршрут в літні місяці і він значно швидший, ніж рух звичайним шляхом через Суецький канал.

Дозвіл на проходження цим маршрутом танкерів не льодового класу з'явився після того, як західні санкції, пов'язані з російським вторгненням в Україну, обмежили можливості Москви постачати свою нафту на ринок. Вона вже почала частіше використовувати північний морський шлях, щоб скоротити час транспортування до ринків Азії.

Типова подорож з північного російського порту Приморськ до Китаю через Суецький канал займає 45 днів; використання північного морського шляху скорочує її на десять днів. За оцінками провідного аналітика Kpler Віктора Катона, Росія могла б заощадити півмільйона доларів за один рейс лише на паливі.

Чи були схожі випадки

У 2022 році лише один укріплений танкер "Василий Динков" перевозив російську нафту цим маршрутом до Китаю. У 2023 році, однак, десять танкерів льодового класу попрямували до Китаю, згідно з даними відстеження суден від Kpler. Один укріплений танкер для перевезення СПГ також завершив подорож цього тижня.

Використання неукріплених суден потенційно можливе на цьому маршруті з 2020 року. “Росатом”, який регулює північний морський шлях, дозволив суднам не льодового класу проходити маршрутом в літньо-осіннє вікно з липня до середини листопада самостійно або, в більш легких льодових умовах, з супроводом криголама.

Читайте також:

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?