Серед українців немає вираженого ставлення до закону про вдосконалення мобілізації, водночас серед опитаних соціологами більше тих, хто його не підтримує.
Головні тези:
- 34% українців підтримують нові норми мобілізації, що є відображенням розуміння потреби вдосконалення процедур рекрутингу та власних страхів.
- Для частини українців незгода з новим законом про мобілізацію не обов'язково свідчить про ставлення до потреби мобілізації чи військової служби, а може бути обумовлена лише деякими аспектами закону.
- Закон про мобілізацію 2024 передбачає базову військову службу на термін 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний.
- Закон також передбачає оновлення персональних даних українців у спеціальних центрах протягом 60 днів з дня набрання чинності закону.
34% українців підтримують нові норми мобілізації
За даними соціологічного дослідження КМІС, це є наслідком розуміння, що країна потребує вдосконалення процедур рекрутингу, власних страхів та стурбованостей, а також того, що сам Закон охоплює різні сфери.
Так, респондентів просили висловити згоду чи незгоду з твердженням "Я підтримую новий закон про мобілізацію".
34% респондентів погодилися (скоріше або повністю) з таким твердженням. Водночас 20% скоріше не погодилися, а 32% зовсім не погодилися (і ще 14% не відповіли на запитання).
У КМІС зазначили, що незгода з твердженням не є тотожною тому, що люди виступають проти (і тим більше не є свідченням ставлення до потреби самої мобілізації чи потреби давати відсіч ворогу).
Безумовно, частина з тих, хто не згоден, є саме противниками. Водночас ще частина може не погоджуватися лише з окремими складовими Закону або мати стримане, нейтральне ставлення.
Закон про мобілізацію 2024: Міноборони опублікувало головні зміни
Міністерство оборони України опублікувало інфографіку з основними положеннями закону про мобілізацію, який набуде чинності 18 травня 2024 року.
Основні норми закону:
Залишається право на демобілізацію людей з інвалідністю, а також демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону.
Усі призовники, військовозобов’язані та резервісти через 60 днів з дня набрання чинності законом, мають з’явитись до ТЦК, у ЦНАП або скористатися електронним кабінетом аби уточнити дані.
Замість строкової служби — базова військова служба терміном 5 (у мирний час) та 3 (у воєнний час) місяців.
Запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах, проводитиметься у вишах усіх форм власності.
Консульські послуги за кордоном. Протягом 60 днів необхідно оновити персональні дані в ТЦК. Зробити це можна буде дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.
Обмеження права керування авто для ухилянтів від військової служби.
Обмежено придатні також мають пройти ВЛК. Для них встановиться статус "придатний" або "не придатний".