Адміністрація президента США Джо Байдена протягом останніх тижнів повідомила своїм союзникам у Європі, що не буде блокувати дозвіл на експорт винищувачів F-16 в Україну.
Джерело: CNN
США не блокуватимуть реекспорт F-16 в Україну
Видання посилається на осіб, які знайомі з обговоренням передачі літаків. Там зазначають, що Білий дім зазнає все більшого тиску з боку членів Конгресу та союзників щодо допомоги Україні літаками на тлі посилення російських авіаатак.
Проте американські посадовці не знають про будь-які офіційні запити будь-яких союзників щодо експорту F-16, а офіційні особи Державного департаменту, яким зазвичай доручають оформляти документи для схвалення таких передач третім сторонам, не отримали наказів приступити до роботи.
F-16 американського виробництва мають кілька європейських країн, включаючи Нідерланди, які показали готовність експортувати деякі з них в Україну.
Видання зазначає, що США повинні були б схвалити цю передачу третій стороні через чутливі американські технології літаків.
Незважаючи на те, що США не бажають відправляти свої F-16 до Києва, представники США повідомили CNN, що адміністрація готова схвалити експорт літаків в Україну, якщо союзники вирішать це зробити з їхніми літаками.
Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі відмовився конкретно коментувати можливість відправки США винищувачів F-16 в Україну, але в широкому сенсі заявив, що США стажать за «майбутніми можливостями» і потребами України.
За його словами, F-16 «не на порядку денному» саміту Великої сімки, хоча літаки, безумовно, можуть обговорюватися в кулуарах саміту.
Очікується, що це питання стане предметом обговорення на наступному саміті НАТО у Вільнюсі, Литва, у липні, повідомили чиновники.
Де українські пілоти будуть навчатися на F-16
Ще одне відкрите питання – де українські пілоти тренуватимуться на F-16.
Раніше цього тижня речник прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака заявив, що Велика Британія та Нідерланди прагнуть сформувати «міжнародну коаліцію» не лише для закупівлі літаків для України, але й для навчання українських пілотів на винищувачах 4-го покоління.
На даний момент США не планують проводити цю підготовку, сказав представник оборонного відомства CNN, незважаючи на те, що Конгрес виділив гроші в бюджеті на 2023 рік для такої підготовки.
Читайте також:
США можуть допомогти Україні за кілька місяців опанувати F-16 —Yahoo News
Україна розраховує отримати від партнерів 40-50 винищувачів F-16 — радник міністра оборони
Хто забороняє українським пілотам навчатися на F-16 в Європі – дані NYT