Заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха вважає, що модернізація України повинна йти по шляху змін домінуючих цінностей в суспільстві, так як спроби впливати на модернізацію країни за допомогою політики і економіки не увінчалися успіхом.
Таку думку Головаха висловив в інтерв'ю ONLINE.UA.
За його словами, в Україні потрібно кардинально змінювати систему цінностей.
«Парадокс у тому, що наша система цінностей протилежна європейській, але за психотипом, за нашими дослідженнями, ми - європейці», - сказав Головаха.
Відповідаючи на питання, звідки взялося таке протиріччя між психотипом і цінностями, соціолог сказав: «У нас досяжницька культура. Як і всі європейці, ми життєвим успіхом вважаємо ситуацію, коли ми чогось досягли в конкретних справах. Це європейська модель».
«Українці належать до досяжницької культури, але за цінностями, які сформувалися в XIX-XX століттях, ми суттєво відрізняємося від європейців. І це теж один із чинників, який не дає модернізуватися», - додав Головаха.
«З чого починати модернізацію, коли є три виміри - політика, економіка і цінності?», - запитав журналіст.
«Україна робила спробу почати з політики. У 1990-х роках були реальні вибори і реальна демократія. Вона була своєрідною, переобрали президента в 1994 році, а країна розвивалася все гірше і гірше. Був період економічного зростання, коли Леонід Кучма встановив свій порядок, який зараз називають кланово-олігархічним», - сказав Головаха.
«Була вдала кон'юнктура глобального ринку, яка забезпечила нам 7-8 років економічного зростання. Рівень життя ріс, але люди були незадоволені тим, що відбувається. Тепер, на мій погляд, визначальною є зміна цінностей, тому що за допомогою політики і економіки ми вже пробували», - вважає соціолог.
Більше читайте на ONLINE.UA: Є одна річ, від якої залежить майбутнє України - соціолог Євген Головаха