У міністерстві культури Польщі заявили про законність демонтажу пам'ятника воїнам УПА
Категорія
Події
Дата публікації

У міністерстві культури Польщі заявили про законність демонтажу пам'ятника воїнам УПА

У міністерстві культури Польщі заявили про законність демонтажу пам'ятника воїнам УПА

У міністерстві культури та національної спадщини Польщі заявили, що демонтаж пам'ятника воїнам УПА у місті Грушовичів Підкарпатського воєводства є законним, позаяк його встановлення у 1994 році було проведене із порушенням норм польського законодавства.

Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на "Польське радіо".

"Демонтаж незаконно встановленого у 1994 році пам’ятника УПА на муніципальному кладовищі у Грушовичах неподалік Перемишля є законним", – повідомили у міністерстві.

Читайте також: Скандальна заява Качинського про Бандеру: в Україні поляку дали "діагноз"

"Демонтаж незаконно встановленого пам’ятника відбувся відповідно до чинного законодавства. Рішення війта (ґміни Стубно – ред.) прийнято згідно із законом від 8 березня 1990 року про самоврядування ґмін. Таким чином, ця акція (демонтаж пам'ятника - ред.) була проведена у відповідності до закону, хоча для деяких представників української сторони цей факт, можливо, важко прийняти, особливо напередодні відзначення річниці операції "Вісла" (етнічна чистка, що була проведена навесні 1947 року згідно із рішенням партійного і державного керівництва СРСР, ПНР та ЧСР про примусове висилення українців із етнічних територій Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини; відзначається 28 квітня - ред.), – йдеться у заяві.

У відомстві додали, що "проти пам’ятника у тій формі виступала Рада охорони пам’яті боротьби та мучеництва, з якою також встановлення пам’ятника не консультувалося".

"Українській стороні – Державній міжвідомчій комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті міністрів України – неодноразово були направлені листи про заходи з метою врегулювання правового статусу згаданого пам’ятника, що був одним із багатьох подібних незаконно встановлених на терені Польщі пам’ятників прославляння членів УПА, які мають символічне значення і не пов’язані з місцем поховання", – розповіли у міністерстві, додавши, що звернення не мали результату.

Міністерство культури зазначило, що демонтаж пам’ятника було проведено відповідно до рішень органів самоврядування через його "неврегульований правовий статус та обґрунтовані протиріччя, які викликало як послання, так і елементи оздоблення пам’ятника".

"Польська сторона вважає, що кожен убитий або полеглий в результаті воєн та політичних репресій на території Польщі (як і України) має право на гідне увічнення та спочинок. Міністерство відкрите до діалогу з українською стороною у питаннях увічнення та організації гідного поховання населення української національності, могили якого розташовані на терені Польщі, за умови, що вирішення спірних питань відбудеться у дусі порозуміння та діалогу, відповідно до чинного у Польщі законодавства та згідно із положеннями Угоди між урядами Польщі та України про охорону місць пам’яті і спочинку жертв війни та політичних репресій, підписаної у Варшаві 21 березня 1994 року", - сказано у заяві.

"Не буде дозволу на функціонування у громадському просторі встановлених з порушенням чинного на терені Польщі законодавства пам’ятників "слави Української повстанської армії”, метою яких є прославляння збройного формування, відповідального за злочини, вчинені проти тисяч, здебільшого беззахисних, польських громадян", - резюмували у польському мінкульті.

Як повідомляв ONLINE.UA, напередодні у Міністерстві закордонних справ України зробили заяву з приводу демонтажу пам'ятника, висловивши обурення такою подією.

Тоді як в Українському інституті національної пам’яті заявили про призупинення легалізацію меморіальних об’єктів Польщі в Україні.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?