Україна не прийме будь-які альтернативи повноправного вступу в НАТО — заява МЗС
Категорія
Україна
Дата публікації

Україна не прийме будь-які альтернативи повноправного вступу в НАТО — заява МЗС

МЗС України
Україна не прийме будь-які альтернативи повноправного вступу в НАТО — заява МЗС

МЗС України оприлюднило заяву з нагоди 30-річчя підписання Будапештського меморандуму за два дні до річниці підписання документа 5 грудня. Цей меморандум став гірким досвідом для України.

Головні тези:

  • Будапештський меморандум мав гарантувати Україні безпеку та територіальну цілісність, але після порушення Росією став прикладом недалекоглядності в ухваленні стратегічних рішень.
  • Україна настоює на повноправному вступі в НАТО як гарантії безпеки та захисту від агресії.
  • 30-річчя від підписання Будапештського меморандуму спонукає Україну до дієвих кроків щодо вступу в НАТО та Вашингтонський договір.
  • Безпека України залежить від чітких та юридично зобов'язуючих гарантій, якими є членство в НАТО.
  • Україна закликає НАТО надати офіційне запрошення на вступ під час Ради Україна-НАТО для забезпечення своєї безпеки та суверенітету.

Україна відкидає будь-які альтернативи вступу в НАТО після Будапештського меморандуму

Як зазначили в МЗС, Будапештський меморандум мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.

Проте Росія, бувши одним із гарантів безпеки України, знехтувала документом і загалом міжнародним правом.

Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали, — йдеться у заяві.

МЗС наголосило, що Будапештський меморандум став памʼятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень. Міністерство вважає, що він має бути прикладом країнам НАТО про те, що розбудова архітектури безпеки коштом інтересів України, а не з їх урахуванням, приречена на провал.

Відомство наголошує, що історичну помилку потрібно виправити, а Україна повинна отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки.

Україна звертається до США та Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Україна вважає, що такою гарантією є повноправне членство в НАТО.

Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО", — заявило МЗС.

У міністерстві додали, що 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.

Що цьому передувало

5 грудня 2024 року виповнюється 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.

3 грудня у Брюсселі відбудеться Рада Україна-НАТО. Україна закликає Альянс офіційно надати запрошення на вступ.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?