У Міністерстві енергетики зверну увагу на надзвичайні економічні втрати України від запуску російського “Північного потоку-2” навіть в умовах, коли транзит з РФ до Євросоюзу буде збережено.
Джерело: Інтерфакс-Україна
За словами міністра Германа Галущенка, обсяги транзиту в цілому можуть скоротитися до 18 мільярдів кубометрів палива. Згідно з офіційними підсумками 2020 року, кількість газу, яке через українську ГТС поставили до європейських країн з Росії сягнуло майже 56 мільярдів кубометрів.
Посадовець нагадав, що російський режим вже неодноразово використовував свої газові потужності як політичну зброю на міжнародній арені. Головна проблема - це монопольний статус “Газпрому” у питанні експорту ресурсів.
Галущенко відзначив, у разі доступу інших компаній до газу та застосування повною мірою Третього енергопакета, ситуація могла б розгортатися інакше. Утім, “коли монополія очевидна, це величезна проблема з точки зору можливої втрати транзиту. І не лише для нас, а й для Європи”.
У разі запуску трубопроводу транзит через українську ГТС може за критичної ситуації знизитися до 15 мільярдів кубометрів. Це говорить про умови, в яких “ми не зможемо навіть утримувати нашу ГТС”.
Наразі в Міненерго володіють розрахунками на різні випадки завантаженості “Північного потоку-2” після запуску. Навіть якщо його потужності використають лише на половину, це скоротить український транзит до згаданих вище 18 мільярдів кубометрів на рік.
Міністр уточнив, що наразі українська сторона веде переговори з Туреччиною для забезпечення населення газом у разі скорочення транзиту. Уряд має водночас із цим невідкладно збільшувати власний видобуток, оскільки в Україні продовжується тенденція на скорочення виробництва. У 2021 році показники впали вже на 5%.
“На жаль, цьому є об’єктивні пояснення, зокрема виснаження родовищ. Але чому не розвиваємо нові, де знаємо точно, що газ є?”, резюмував Галущенко.
Читайте також:
Ще одна країна узгодила з РФ угоду на закупівлю газу;
Ляпас Путіну: у Кремля з'явилася нова проблема з Північним потоком-2;