Ще один продавець «автоцивілки» йде з українського ринку. Страхова компанія «Нова» опинилася на межі банкрутства. ONLINE.UA розбирався в ситуації, яка може стати найгучнішою подією на ринку країни, і в тому, які ще потрясіння на нього чекають.
У розпорядженні ONLINE.UA опинився лист, в якому керівництво страховика "Нова" повідомляє своїм клієнтам про те, що акціонери вирішили не докапіталізувати компанію, а передати її страховий портфель на обслуговування в компанію «ВУСО». «Але ми будемо обслуговувати тільки тих клієнтів «Нова», хто застрахований по «медицині». Решту її клієнтів ми обслуговувати не будемо», - уточнив ONLINE.UA глава наглядової ради «ВУСО»Олександр Шойхеденко. На запит видання на момент публікації в компанії «Нова» не відповіли.
За даними ONLINE.UA, портфель медичного страхування займає у «Нова» всього 20%. Більшість же клієнтів (більше 70% портфеля) купили в компанії поліси автострахування, в тому числі ОСАГО («автоцивілки»). Хто буде платити власникам цих страховок, в листі не повідомляється.
Швидше за все, платити буде Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ), яке за законом має зі своїх гарантійних фондів відшкодовувати збитки клієнтам збанкрутілих страховиків. Але так як зміни в закон про ОСАГО досі не прийняті (хоча проект нового закону знаходиться в парламенті з 2015 року), то отримати виплати клієнти компанії «Нова» зможуть тільки тоді, коли страховик буде визнаний в суді банкрутом. А на це, як показує практика, йде 3-5 і більше років. «Дуже шкода, що новий закон, який передбачає виплати за банкрутів відразу ж після позбавлення таких компаній ліцензій, так і не був прийнятий Верховною Радою в цьому році. Це б дуже допомогло клієнтам компанії «Нова», - говорить заступник гендиректора МТСБУ Людмила Білошицька.
Поки що «Нова» є чинним продавцем «автоцивілки», так як не позбавлена ліцензій і не виключена з МТСБУ, хоча має заборгованість перед фондами бюро ще з кінця 2015 року. У Нацкомфінпослуг повідомили, що за даними на кінець першого кварталу, у компанії всі показники були в нормі, і навіть сплеск скарг, який спостерігався на початку цього року, до березня почав спадати. «Все сталося дуже швидко. Ще на минулому тижні мало відбутися загальні збори, але не відбулися. Нам повідомили, що акціонери на них не з'явилися, так як вирішили не докапіталізувати компанію», - розповів на умовах анонімності один зі співробітників компанії «Нова».
Основними акціонерами страховика є дві фізособи-громадяни України. У листі компанії «Нова» говориться, що акціонерів змусила відмовитися від підтримки компанії політика держави, зокрема, новий закон про страхування, і нові, більш жорсткі вимоги до якості активів і резервів страховиків, які вступають в силу з 12 травня 2016 року.
«Ці вимоги, на думку акціонерів, спрямовані на витіснення з ринку «середніх» компаній і збільшення надходжень до бюджету. З огляду на більш, ніж значні розміри необхідних прямих грошових вливань, акціонери компанії розуміють неможливість виконання нових вимог», - йдеться в листі компанії «Нова».
За даними Нацкомфінпослуг, нові вимоги не зможуть виконати близько 150 страхових компаній. Тому до кінця року страховиків чекає велика чистка. «Можливо, частина з них зможе докапіталізуватися в короткі терміни, але, як мінімум, сто компаній - ні», - вважає член Нацкомфінпослуг Олександр Зальотов. За його словами, ринок і клієнти від цього тільки виграють, тому що переважна більшість роздрібних компаній все-таки зуміють виконати вимоги регулятора, а підуть ті, хто активної діяльності на ринку не вів.
Але багато страховиків вважають так само, як і акціонери «Нової». «Це призведе до виведення з ринку невеликих і середніх компаній, які нікому не заважали, а чесно виконували свої завдання. На ринку залишаться тільки великі компанії з іноземним капіталом, посилиться його концентрація, а значить, і ризики», - вважає голова правління компанії «Скайд» Володимир Стецюк.
Такої ж думки і деякі банкіри, які заявляють, що дії НБУ приведуть до масового банкрутства середніх і дрібних банків. На недавньому засіданні фінансового комітету ВР глава наглядової ради «KSG Bank» Віктор Скирта навіть порівняв такі банки з горобцями. А НБУ - з китайцями, які спочатку винищили горобців, а потім змушені були завозити з інших країн, так як без них стало ще гірше. І хоча Нацбанк у квітні пом'якшив умови докапіталізації банків, зажадавши від них збільшити капітал до 300 млн грн не до 2017, а до 2018 року, експерти стверджують, що вже в 2016 році близько десятка банків підуть з ринку через нові вимоги.
Не менше 20-30 діючих кредитних спілок закриються до кінця року, не зумівши докапіталізуватися, прогнозує президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Вікторія Волковська. У цих спілок регулятор зафіксував нестачу капіталу для виконання зобов'язань. Їхніх представників вже викликали в Нацкомфінпослуг для обговорення подальших планів. Багатьом дали час 1-3 місяці на підвищення рівня платоспроможності. «На жаль, ситуація в економіці така, що за цей період виправити ситуацію вдасться небагатьом з об'єктивних причин - союзи формують капітал за рахунок вкладів населення, а люди зараз неохоче несуть свої гроші на збереження куди-небудь, не тільки в союзи», - пояснює Волковська.
Очищення ринку фінансових послуг призведе до підвищення його надійності для клієнтів і привабливості для інвесторів, вважає Олександр Зальотов. «Це ненормально, коли зареєстровано 400 страхових компаній, а 98% всіх виплат і сплат податків припадає лише на 100 страховиків. Чим займаються інші?»- дивується він.
Але чистка фінансового ринку в цьому році може зачепити і клієнтів таких фінустанов, як, наприклад, відома роздрібна компанія «Нова». І якщо на банківському ринку «страховкою» для населення виступає Фонд гарантування вкладів фізосіб, то на небанківському фінринку такої «страховки» немає. Тут як кому пощастить.