Процесор є ядром апаратного забезпечення ПК, відповідальним за виконання логічних операцій. Саме він визначає продуктивність стаціонарного комп'ютера або ноутбука. Домашню збірку ПК зазвичай починають саме з придбання процесора. Він має вигляд друкованої плати з кришкою з одного боку. Другою стороною він з'єднується з материнською платою.
Провідні виробники процесорів – Intel та AMD. Обидві компанії випускають як бюджетні моделі, які підходять для пристроїв, які планується використовувати для інтернету і офісних програм, так і потужні процесори для ігор і роботи з графікою.
Під час вибору слід звертати увагу на наступні параметри:
Сокет процесора – роз'єм для об'єднання з платою. Краще віддати перевагу пристрою з сокетами АМ4 і 1200, оскільки вони не скоро застаріють і здатні забезпечити достатню потужність як бюджетного, так і ігрового ПК.
Кількість ядер – один з головних параметрів, що визначають продуктивність. Мінімальна допустима кількість для офісного ПК – 2, але краще віддати перевагу хоча б чотирьохядерний процесор. Якщо на комп'ютері планується запускати гри, він повинен мати 4-6 ядер. Для відеомонтажу та інших складних завдань потрібно машина з 6-8 ядрами.
Кількість потоків – ще один параметр, пов'язаний з продуктивністю. Краще, якщо кожне ядро здатне обробляти пару потоків даних.
Частота процесора. Чим вона вище, тим ефективніше працює ПК. Мінімум для офісного використання – 3,5 ГГц, для простих ігор – 4. Для сучасних ігор або складних професійних програм бажана частота 4,5-5 ГГц.
Рекомендований тип оперативної пам'яті – DDR4 (DDR3 поступово застаріває), мінімальна частота – 2666 МГц. При покупці материнської плати потрібно перевірити, щоб вона підтримувала частоту процесора. Щоб використовувати модулі пам'яті великої частоти, від плати потрібна підтримка XMP.
Кеш-пам'ять: навіть для простих завдань бажано наявність 3-4 Мб кеша 3-го рівня. Для ігрових ПК обсяг збільшується до 6-8 Мб.
Деякі пристрої забезпечені вбудованим відеоядром. Для офісу або відтворення мультимедіа це плюс, тому що дає можливість не купувати окрему відеокарту та витратити менше коштів на складання. Але для ігор і відеомонтажу потрібно купувати окрему карту, у цьому випадку особливих вигод від наявності відеоядра у процесора немає.