Fitch оприлюднило темпи зростання держборгу України у 2024 році
Категорія
Економіка
Дата публікації

Fitch оприлюднило темпи зростання держборгу України у 2024 році

Державний борг України
Джерело:  Fitch Ratings

За оцінками рейтингового агентства Fitch, протягом 2024 року державний борг України зріз з 84,4% до 90,8% ВВП. 

Головні тези:

  • Прогнозоване зростання державного боргу України до 90,8% ВВП у 2024 році за даними Fitch вище середнього значення для країн з рейтингом “B”/"C"/"D".
  • Послаблення гривні та збільшення дефіциту держбюджету спричинили зростання боргу, що може мати негативний вплив на фінансовий сектор та внутрішній борговий ринок.
  • Fitch прогнозує подовження режиму реструктуризації зовнішнього боргу України до завершення процесу, що може вплинути на рейтинг України в іноземній валюті.
  • Очікується, що дефіцит загальнодержавного бюджету залишатиметься на високому рівні у 2025 році через високі видатки на оборону та зменшення іноземних грантів.
  • Хоча мирна угода відносно війни з Росією можлива, її велика ймовірність є малоймовірною через складні поступки, необхідні від обох сторін.

Що відомо про темпи зростання державного боргу України протягом 2024 року

У звіті агентства зазначається, що нинішній рівень держборгу України значно перевищує середнє значення 70,9% для суверенних боргових забов’язань з рейтингом "B"/"C"/"D".

Зростання державного боргу України пов’язують з послабленням гривні та збільшенням дефіциту держбюджету.

Протягом 2024 року держборг України зріс до 90,8% ВВП
Долари

В той час як 77% зовнішнього боргу є високо пільговим, 74% від загального обсягу боргу деноміновано в іноземній валюті, — додають аналітики Fitch.

Fitch оцінює потребу у зовнішньому фінансуванні на рівні 38 млрд дол у 2025 році, відносно 41 млрд дол у 2024.

При цьому, за оцінками, дефіцит поточного рахунку розшириться до 8,4% від ВВП у 2024 році та 13,6% у 2025 році.

В агентстві підтвердили довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті на рівні обмеженого дефолту, оскільки країна перебуває у процесі реструктуризації зовнішнього боргу.

Очікується, що призупинення обслуговування боргу триватиме до завершення процесу реструктуризації боргу. Укренерго не сплатило відстрочені відсотки 9 листопада 2024 року. РДЕ України в іноземній валюті залишиться на рівні «RD» до тих пір, поки Fitch не оцінить завершення обмінів та нормалізацію відносин зі значною більшістю зовнішніх комерційних кредиторів, — підкреслюють в агентстві.

Рейтинги України у національній валюті збережено на рівні "CCC+". Значна частина національного боргу належить НБУ та українським банкам.

На нашу думку, така структура власності обмежить вигоди для України від будь-якої реструктуризації боргу за кредитами, оскільки створить потенційні фіскальні витрати. Така реструктуризація також може створити ризики для стабільності фінансового сектору та зашкодити розвитку внутрішнього боргового ринку, — попереджають аналітики Fitch.

Fitch очікує, що дефіцит загальнодержавного бюджету залишатиметься на високому рівні у 2025 році, становлячи 19,1% та 19,2% відповідно.

Агенство прогнозує, що незважаючи на нещодавнє ухвалення підвищення податків, високий рівень видатків на оборону та зменшення обсягів іноземних грантів сприятимуть збереженню значного дефіциту.

У Fitch спрогнозували тривалість розв’язаної Росією війни проти України

Міжнародне агентство Fitch Ratings очікує, що війна Росії з Україною триватиме у 2025 році у рамках її поточних широких параметрів. Припинення вогню можливе, але мирна угода є малоймовірною.

На нашу думку, незважаючи на деякі територіальні придбання Росії з кінця 2023 року, західна військова підтримка та тверда рішучість мають дозволити Україні запобігти значним додатковим територіальним втратам, — зазначають аналітики агентства.

За їх словами, заявлена політична мета нової адміністрації США щодо припинення війни може призвести до переговорного припинення вогню, "але мирна угода є малоймовірною через складні поступки, які вимагатимуться від обох сторін".

Параметри переговорного припинення вогню, включаючи гарантії безпеки для України та територій, що залишаться під контролем Росії, залишаються невизначеними, — зазначають у Fitch.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?