Про те, скільки Україні необхідно вугілля для компенсації наслідків блокади окупованих територій, як споживачі заплатили за диверсифікацію, якої не було, як структури олігарха Ріната Ахметова заробляють на антрациті з ОРДЛО і формулі "Роттердам+", в інтерв’ю ONLINE.UA розповів колишній член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), експерт з питань енергетики Андрій Герус.
- Які основні виклики для енергетики України можливі після рішення РНБО щодо блокади окупованих районів Донбасу, якщо воно діятиме впродовж тривалого періоду часу?
- Потрібно буде законтрактувати антрацит із альтернативних джерел. Ми можемо зменшити його споживання з 9 до 4-5 млн тонн. Але декілька мільйонів тонн треба буде закупити із джерел, що не контролюються Росією. Це - ПАР, Австралія, азійські країни.
Тарифні гроші на це давно зібрані. Ще у 2016 році зібрали додатково 10 млрд грн, щоб імпортувати вугілля, але імпорту не зробили.
- Що треба зробити, щоб підготувати країну до нового опалювального сезону за умов блокади?
- Перше: треба сформувати запаси вугілля та газу.
Друге: перевести два блоки Зміївської ТЕС із антрациту на вугілля газової групи.
Третє: заживити всі можливі населені пункти із контрольованої сторони. У нас Авдіївка на третій рік війни досі заживлена лише лінією з непідконтрольної території - з Макіївки.
Читайте також: У Ахметова домоглися хитрої формули, електрика в Україні на 20% дорожча, ніж могла бути - експерт
- Скільки Україна закуповувала вугілля з ОРДЛО?
- 8-9 млн тонн на рік антрацитової групи.
- Чи можуть українські порти прийняти необхідну кількість вугілля, якщо буде така потреба?
- Українські порти можуть прийняти до 5 млн т вугілля на рік - цього достатньо.
- Як можна зменшити залежність від вугілля з ОРДЛО у довгостроковій перспективі? За який період часу і що потрібно зробити?
- Окрім Зміївської ТЕС перевести на антрацит деякі інші ТЕС. Перефіксувати Бурштинську ТЕС, щоб вона мала можливість працювати на внутрішній ринок. Енергетичної незалежності від антрациту із зони АТО можна досягти за 6-9 місяців. Потім можна взагалі мінімізувати його споживання.
- Чи реально змусити приватного бізнесмена Ріната Ахметова переводити генерацію в Україні на неантрацитові марки вугілля?
- Їх інтерес у антрацитових ТЕС є при бізнес-моделі, коли возять на станції дешевий, екологічно не дуже якісний антрацит із непідконтрольної території і закладають його у тарифи споживачам за ціною "Роттердам+". Якщо поставки із ОРДЛО будуть обмежені або не будуть зараховуватись по "Роттердам+", то і мотивація у тому антрациті падає.
Тому з ними завжди непросто, бо вони схильні самі диктувати умови державі, а не дотримуватись правил гри від держави, але можливо.
- Що буде з євробондами ДТЕК на випадок довгої реальної блокади, хто від цього програє?
- Залежить від тарифу ТЕС. Ще рік тому у них був тариф 90 копійок, а зараз - понад 2 грн. З 1 квітня закладену у тариф ТЕС ціну вугілля хочуть підняти ще на 17%. Це вже якийсь неймовірний тариф ТЕС виходить. На мою думку, без блокади справедливий тариф ТЕС без інвест-надбавок - 1,15 грн, з блокадою - 1,2-1,3 грн.
Тому, якщо блокаду будуть відбивати підвищенням тарифу ТЕС, то все буде добре для тримачів євробондів, вони зароблять і у таких розкладах.
- Чи може вугілля з Донбасу потрапляти в Україну через РФ або через якусь "прокладку", але фізично - в обхід лінії розмежування?
- Це може бути за умови змови. Це вугілля неважко розпізнати за його показниками. Воно інакше, аніж кузбаський антрацит.
- Чи може влітку виникнути потреба закупати електроенергію в РФ?
- Не думаю. У нас навпаки планують робити експорт електроенергії у Молдову, і зокрема, наскільки я знаю, електроенергію вироблену тепловою генерацією. В умовах критичних дефіцитів таких рішень не приймають. У нас до червня все досить спокійно і прогнозовано, тому просто до цього часу треба закупити вугілля.
Олександр Куриленко