У Євросоюзі призупинили процес вступу Грузії до ЄС
Категорія
Світ
Дата публікації

У Євросоюзі призупинили процес вступу Грузії до ЄС

Грузія та ЄС
Джерело:  Ехо Кавказу

Лідери ЄС після саміту Європейської ради вирішили призупинити вступ Грузії до економічно-політичного блоку.

Головні тези:

  • Лідери ЄС вирішили заморозити підтримку Грузії у сфері оборони та скоротити пряму допомогу, перекладаючи її на громадянське суспільство.
  • Уряд Грузії ухвалив закон про «іноагентів», який став перешкодою для початку переговорів щодо вступу до ЄС.
  • Попри призупинення процесу, сподівання на подальше розширення ЄС залишаються, але доля Грузії в ньому залишається нез'ясованою.

Процес інтеграції Грузії в ЄС можуть відновити після жовтневих виборів

Про це заявив посол Євросоюзу в Грузії Павло Герчинський на міжнародній конференції, що проходить у Тбілісі, "Розширення ЄС — геополітична необхідність і подальші кроки для країн-кандидатів у ЄС".

За його словами, у ЄС вирішили заморозити 30 млн євро, які призначені на підтримку Грузії у сфері оборони.

І це лише перший крок, будуть й інші. Наша пряма допомога уряду Грузії буде скорочена, і ми намагатимемося перекласти цю пряму допомогу на громадянське суспільство та засоби масової інформації. Про це було оголошено після зустрічі міністрів закордонних справ у Люксембурзі.

Павло Герчинський

Павло Герчинський

Посол Євросоюзу

Він також зазначив, що досі неясно чи торкнеться процес розширення ЄС Грузії.

Розширення є одним із найважливіших викликів, які стоять перед ЄС і я щиро сподіваюся, що протягом наступних 5 років роботи новообраного керівництва відбудеться велика хвиля подальшого розширення блоку. Що стосується Грузії досі незрозуміло, чи стане вона частиною наступної великої хвилі розширення ЄС. Я щиро сподіваюся, що так і буде, і після жовтневих виборів ми відновимо нашу роботу і зуміємо досягти того, щоб Грузія стала частиною подальшого розширення ЄС, — зазначив посол.

Герчинський зауважив, що наразі вступ Грузії до Євросоюзу припинено.

Про це дуже чітко заявили лідери Євросоюзу після саміту Європейської ради. Я не можу собі уявити, що цього року Грузія рушить уперед, зробить кроки, бо лідери ЄС вирішили заморозити процес вступу. Тепер вони терпляче чекають на більшу ясність від уряду Грузії, — пояснив дипломат.

Що передувало призупинці процесу вступу Грузії до ЄС

Грузія подала заявку на вступ до ЄС у березні 2022 року, за кілька тижнів після того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, і в грудні 2023 року набула статусу кандидата.

Наступним кроком мала стати рекомендація Єврокомісії урядам країн ЄС про початок переговорів щодо вступу Грузії в ЄС, але це залежало від проведення низки реформ.

У Брюсселі чітко дали зрозуміти: якщо закон про «іноагентів» ухвалять, рекомендації не буде. А його таки ухвалили — 3 червня спікер парламенту Грузії підписав закон, попри вето президентки країни Саломе Зурабішвілі.

Цей закон фактично є аналогом російського закону про «іноагентів».

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?