ЮНЕСКО та Інтерпол планують створити віртуальний музей викрадених культурних предметів. Музей запрацює у 2025 році.
ЮНЕСКО планує створити новий музей
В ЮНЕСКО планують створити віртуальний музей викрадених культурних предметів, але не впевнені, що зможуть назвати повний перелік предметів, які складуть початкову колекцію. Цей проєкт має підвищити обізнаність людей про торгівлю цінностями та взаємозв'язок між артефактами й громадами.
Про це 6 жовтня повідомило видання The Guardian.
Вона додала, що мета проєкту — "повернути ці твори в центр уваги й відновити право суспільств на доступ до своєї спадщини, на її вивчення і на впізнавання себе в ній".
Віртуальний музей ЮНЕСКО створить спільно з міжнародною організацією кримінальної поліції — "Інтерполом", чия база даних викрадених культурних цінностей налічує понад 52 000 артефактів. Орієнтовно музей відкриють у 2025 році.
Відвідувачі зможуть переміщатися віртуальним простором, що міститиме детальні 3D-зображення артефактів, кожен з яких супроводжуватиметься матеріалами, що пояснять їхнє унікальне культурне значення, включно з історичною довідкою та свідченнями місцевих громад.
За словами Оттоне, мета музею – допомогти молоді зрозуміти, що вкрадений артефакт вирваний зі своєї спільноти, а також допомогти повернути вкрадені об'єкти й сприяти репатріації культурних цінностей загалом.
Він додає, що кінцевою метою музею має бути його власне зникнення:
Розробляти музей буде архітектор Франсіс Кере, народжений у Буркіно-Фасо. У 2022 році він став першим африканцем, який отримав Прітцкерівську архітектурну премію.
ЮНЕСКО внесло три об'єкти з України до Списку всесвітньої спадщини
Собор Святої Софії у Києві, пов’язані з ним монастирські споруди та Києво-Печерську лавру, а також історичний центр Львова внесли до Списку всесвітньої спадщини через загрозу знищення.
Про це повідомили в Організації об’єднаних націй.
Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вважає, що пам’яткам загрожує потенційна небезпека через війну.
Комітет констатував, що ці два об’єкти спадщини залишаються під постійною загрозою з початку вторгнення 24 лютого 2022 року. Їхнє включення до Списку всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою, нагадує 195 державам-учасницям Конвенції про їхній обов’язок здійснювати моніторинг і сприяти захисту цих об’єктів.
Раніше до Списку внесли історичний центр Одеси.