3 травня президент України Володимир Зеленський здійснює робочий візит до Польщі. У Варшаві він вже підписав спільну декларацію 5 країн разом з президентом Польщі Анджеєм Дудою та президентами країн Балтії.
Джерело: пресслужба ОПУ
У декларації йдеться про продовження діалогу і співпраці України, Польщі, Литви, Латвії та Естонії. Її прийняли до 230-річчя прийняття Конституції 3 травня - акта, який регулював правову систему в Речі Посполитій. Це був перший подібний документ в Європі і другий у світі сучасний основний закон держави, який набрав чинності.
У спільній декларації глави держав висловили необхідність підтримки свободи, суверенітету, територіальної цілісності, демократії, верховенства права, рівності і солідарності в країнах.
"Згадуючи досвід минулого, пишаючись досягненнями нашої теперішньої співпраці в регіоні, усвідомлюючи виклики, з надією дивимося в майбутнє. Висловлюємо переконання, що успіх нашої спільної спадщини та спільного дому, корінням яких є європейська цивілізація, вимагає, щоб Європа, як і дім, будувалася на фундаментальних цінностях і принципах. До них, без сумніву, належать: свобода, суверенітет, територіальна цілісність, демократія, верховенство права, рівність та солідарність. Європа, що об’єднується, повинна бути відкритою для всіх країн і народів, які поділяють такі цінності", - йдеться в декларації 5 країн.
Лідери України, Польщі, Латвії, Литви та Естонії наголосили на важливості підтримки до прагнень всіх націй регіону, з якими народи об'єднує "спільна історична доля".
"Вважаємо, що для всіх нас солідарність народів, особливо в умовах сучасних загроз для нашої спільної безпеки, є одним з наріжних каменів миру, стабільності, розвитку, добробуту та стійкості. Керуючись цим переконанням, ми віддані продовженню діалогу та співпраці держав, які ми представляємо", - підкреслюється в документі, який підписали Зеленський, Дуда, президентка Естонії Керсті Кальюлайд, глава Латвії Егілс Левітс і лідер Литви Гітанас Науседа.
Візит Зеленського в Польщу - що відомо
Зеленський під час робочого візиту до Польщі взяв участь в урочистостях з нагоди 230-ї річниці Конституції 3 травня. Він привітав президента Польщі Анджея Дуду з цією датою.
"Демократичні цінності - ознака історії Польщі. Поважаю польську традицію законотворчості і реформ. Конституція Польщі була проявом прагнення до справедливості, яке об'єднує наші країни і всю європейську спільноту", - звернувся Зеленський до польського лідера.
Крім урочистих заходів, Зеленський також проведе двосторонні переговори з президентом Польщі Анджеєм Дудою і лідерами інших країн.
Перша Конституція Речі Посполитої - головні факти
Перша Конституція Речі Посполитої була прийнята Сеймом 3 травня 1791 року.
Цим документом були зрівняні права деяких верств населення, розділена влада на законодавчу, виконавчу і судову, він став основою польської демократії.
Конституція для польського народу стала символом незалежності, нагадуванням про те, що рідна земля має всі шанси стати процвітаючою і відродженої.
Вона проіснувала всього 19 місяців - в травні 1792 року польське королівство окупували російські війська, після чого документ анулювали.
Після цього Польща, як держава, зникла з карти світу на довгі 123 роки. І тільки в 1918 році, коли Польща знову здобула незалежність, день Конституції знову став головним святом країни.
Читайте також: